Connect with us

උණුසුම් පුවත්

ටික්ටොක් තාරකාව මරා දමයි.

ටික් ටොක් තාරකා පාකිස්තානී හරීම් ෂාට ඇගේ එක කුස උපන් සහෝදරයා විසින් ගෞරවනීය මරණයක් අත්කර දෙනු ලැබ ඇත. සමාජ මාධ්‍ය පවසන අන්දමට ඒ මරණය ඇයට සොහොයුරා විසින් උරුම කර දෙනු ලැබ ඇත්තේ ගෙල මිරිකීමෙනි. මැද පෙරදිග ඉස්ලාමීය භක්තිකයන්ගේ ගෞරවනීය මරණය යනු තම දහමේ ඉගැන්වෙන සංසකෘතික මතවලට පටහැනිව කටයුතු කිරීම වෙනුවෙන් පැනවෙන දඬුවමයි. හරීම් ෂාට ඊට පෙර සිය තාවකාලික නවාතැනේ දීම මහත් හිරිහැරයකට පත්වන්නට සිදුවී තිබේ.

පහර කෑමකට පවා ලක්වී ඇතැයි ඇය විසින්ම පවසනු ලබන්නේ කාන්තා ව්‍යසනය සම්බන්ධ වැඩසටහනක රූගත කිරීම් සඳහා ස්ලාමාබාද් නගරයට පසුගිය දාසය (16) වැනිදා පැමිණ සිටි අවස්ථාවේදී බව සිද්දි මාලාව පිළිබඳව සමාජ ජාලා වෙබ් අඩවිවල පළ වූ තොරතුරුවලින් මෙන්ම සයිබර් අවකාශ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඇය විසින්ම කරන ලද පැමිණිල්ලක සඳහන් අන්දමටය.

ඇයගේ වචනවලින්ම පවසන්නේ නම් විස්තරය මෙසේය.

මම ඔම්නි උදා්‍යාන නිවාස සංකීර්ණයේ පදිංචිකාරියක්. මම කරච්චියේ සිට පසු ගිය මාර්තු දාසය( 16) වැනිදා රූගත කිරීමක් සඳහා ඉස්ලාමාබාද් නගරයට පැමිණ මහල් නිවාස සංකීර්ණයක කාමරයක ලැගුම් ගෙන සිටියා. එසේ සිටියදී අයේෂා නාශ් සහ ඇගේ පෙම්වතා වන බහදුර් ෂර් අකා අබ්දුල්ලා යන දෙදෙනා මාර්තු දහඅට වැනි (18) මා සිටි කුටියට බලහත්කාරයෙන් කඩා වැදී මට පහර දුන්නා. මගේ ගුවන් ගමන් බලපත්‍රය සොරාගත්තා. මා බ්ලැක් මේල් කළා. (තර්ජනය කර මුදල් ඉල්ලුවා)

සිද්ධියට සම්බන්ධ එහෙන් පලා ගොස් සිටින සැකකරුවන් දෙදෙනා අත්අඩංගුවට ගැනීමට සොයන බවද පොලීසිය කියයි. සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රවෘත්ති නාලිකා කීපයක ඇය සමග සාකච්ඡා දෙක තුනක් පවත්වා තිබේ. එපමණකි. මේ පහරදීම පිළිබඳව හෝ හරීම් ෂා ගැන හෝ මේ වනතුරුත් එතරම් කතාබහක් සමාජ මාධ්‍ය මගින් හෝ අසන්නට දැක ගන්නටද නැත. මහජනයා එසේ නිහඬව සිටීමට හේතුවක්ද තිබේ. ඒ මහජනයා හෝ සමාජ ක්‍රියාකාරීන් හෝ කාන්තා අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව කටයුතු කරන්නන් හෝ සමාජ මාධ්‍ය තාරකාවන් ගැන එතරම් තැකීමක් නොකරන බව කියන හෙයිනි. මේ සම්බන්ධව වැඩි දෙනාගේ මතය සිද්ධිය ප්‍රලාපයක් බවය. එතරම් ගණන් ගත යුතු මට්ටමේ නොවන හරීම් ෂා වැනි ශිල්පිනියන් මහජන අවදානය යොමා ගැනීම උදෙසා ඔය අන්දමේ වැඩ කරන බව වැඩි දෙනාගේ මතය වී තිබේ.

ඔය පළමු සිද්ධිය නොවේ. ඔයිට ඉස්සරත් ඔය වගේ සිද්ධි අනන්තවත් වෙලා තියෙනවා. ක්වැන්ඩීල් බාලොක් සම්බන්ධ සිද්ධියත් ඔය වාගෙ එකක්. මිනිස්සුවත් මාධ්‍යවත් ඔය වාගෙ දේවල් තුට්ටුවකටවත් ගණන් ගන්නෙ නෑ. ඒ තරම් ගන්න දෙයකුත් නැති ඇය පිළිබඳත් ඔය සිද්ධිය ගැනවත් මිනිසුන් කොහොමටවත් ගණන් ගන්නෙ නෑ. ඇය මහජන අවදානය ඇද ගන්න දඟලන්නියක්.

ඒ එක් අයකු ඉදිරිපත් කළ අදහසකි.

මාධ්‍ය තමයි ඇය මේ තත්ත්වයට ගෙනාවෙ. ඇය ස්ත්‍රීවර්ගයාගේ සමානාත්මතා ගැන කටයුතු කරන ක්‍රියාකාරිනියක්ගේ ප්‍රිතිරූපයක් වශයෙන් ගොඩ නැගුවේ. එහෙත් කනගාටුවට කරුණක් තමයි ඇයව කිසිවකු විසින් හෝ ගණන් නො ලබන බව. සමාජ මාධ්‍ය තාරකාවන්ගේ (ශිල්පිනියන්ගේ) හැටි ස්වභාවය කවුරුත් දන්නව. හරීම් ෂා කියන්නෙ කවුරුද කියන එක.

පසුගිය සති කීපයකට පෙර සමාජ මාධ්‍ය නාලිකාවලින්ම අනාවරණය කළා. ඇයට ශාරීරික වදහිංසා කළා කියන එක කිසිම කෙනෙක් සත පහකටවත් මායිම් කරන්නෙ නෑ. එහෙම කළා කියන එකේ අමුත්තකුත් නෑ. ගෘහස්ථ කාන්තා හිංසනය කියන්නෙ සාමාන්‍ය කාන්තාවන් සියලුදෙනාම පාහේ මුහුණ දෙන ප්‍රශ්නයක්.

පාකිස්තානයේ පවත්නා දෘඪතර (අතිශයින් දැඩි) නීති පද්ධතිය අනුව මේ සෑම සිද්ධියක්ම නිවෙස තුළම වැළලී යන්නේ කාන්තාවන් නිහඬතාවයේ අඳුරු බිංගේ තුළ සදාකාලිකව බන්ධනාගාර ගත කෙරෙමිනි. මේ අවාසනාවන්ත වදක ක්‍ෂේත්‍රය ලෝකයට විදාරණයවීම උදෙසා අවට වා තලයට හෝ කිසිදු සුසුම් රැල්ලක් මුසු නොවන බව මේ මාතෘකාව පිළිබඳව විචාරකයන්ගේ සාකච්ඡාවලට පාත්‍රවූ සෑම අවස්ථාවකම අවසානයට පැමිණි තීන්දුව වේ.

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

දිල්ලි අගනුවර අඳුරු වේවිද? ඉන්දියාවේ තාප බලාගාර වල ගල් අඟුරු තොග ඇත්තේ තව දින 2කට!

ඉන්දියාවේ අගනුවර වන දිල්ලි හි තාප බලාගාරයේ ගල් අඟුරු ඉතිරිව ඇත්තේ එක් දිනක් සඳහා පමණක් වන අතර එමගින් දිල්ලියට විදුලිය ලබා ගත හැක්කේ දිනක් හෝ දෙකක් පමණක් බව විදුලිබල ඇමති සත්යෙන්ද්රා ජයින් පසුගියදා පැවසුවා.. “රට පුරා ගල් අඟුරු බලාගාර වල දැඩි ගල් අඟුරු හිඟයක් පවතී. දිල්ලියට විදුලිය ලබා දෙන බලාගාර වල ඉතිරිව ඇත්තේ එක් දිනකට සෑහෙන තොගයක් පමණි, ඉදිරිය සඳහා ප්‍රමාණවත් ගල් අඟුරු නැත” යනුවෙන් විදුලිබල ඇමතිවරයා පවසා ඇති බව හින්දුස්ථාන් ටයිම්ස් වෙබ් අඩවිය වාර්තා කර තිබෙනවා..

තවද ද ඉන්දියා එක්ස්ප්‍රස් වෙබ් අඩවිය වාර්තා කර ඇත්තේ පන්ජාබ් ප්‍රාන්ත බලශක්ති සංස්ථාව එහි තාප බලාගාර වල දැඩි ගල් අඟුරු හිඟයකට මුහුණ පාමින් සිටින බවයි. එහි බලශක්ති උත්පාදනය අඩු කර ඇති බවයි ඔවුන් වාර්තා කර ඇත්තේ. පන්ජාබයේද බලාගාර වල ගල්අඟුරු ඉතිරිව ඇත්තේ එක් දිනකට හෝ දෙකකට සෑහෙන තොග බවයි ඉන්දියා එක්ස්ප්‍රස් වැඩි දුරටත් වාර්තා කර තිබෙන්නේ.

ඉන්දියාව වැඩිපුරම ගල් අඟුරු ආනයනය කරන්නේ කැනඩාව, මොසැම්බික්, ඉන්දුනීසියාව සහ රුසියාව යන රටවල් වලිනි. ඉන්දියාව අගෝස්තු මාසයේ දී ගල් අඟුරු ටොන් මිලියන 9.5ක් පමණ ආනයනය කර තිබේ. ගෝලීය කොවිඩ් වසංගත තත්වය හේතුවෙන් ලෝකයේ බොහෝ රටවල් දැඩි ආර්ථික මෙන්ම සම්පත් හිඟයකටද මුහුණපා තිබේ. ලෝකයේ බලවත් රාජ්‍යක් මෙන්ම වැඩිම ජනගහනයක් සිටින දෙවන රට වන ඉන්දියාවටද මෙම සම්පත් හිඟය දැඩි ලෙස බලපෑම් කර තිබෙන බව මෙම විදුලි අර්බුදය තුළින් මනාව පෙනෙන්නට තිබේ.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

ලංකාවේ ක‍්‍රිකට් විනාශ කලේ මහේල-සංගක්කාර.. ඔවුන් ක‍්‍රීඩා කලේ වාර්තා වෙනුවෙන් – අර්ජුන

ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රිකට් කඩාවැටීම ඇරඹුණේ දෙවෙනි කුමාර සංගක්කාර හා මහේල ජයවර්ධන හේතුවෙන් බව ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ හිටපු නායක අර්ජුන රණතුංග මහතා සඳහන් කරයි.

මහේල සංගක්කාර ක‍්‍රීඩා කරන කාලයේදී දෙවැනි පෙළක් නොහැදීම හේතුවෙන් අද තත්ත්වයට ක්‍රිකට් කඩා වැටී ඇතැයි ද ඔහු කියා සිටී.

ඔවුන් රට වෙනුවෙන් ක්‍රීඩා කළේ නැති බවත් තමන්ගේ වාර්තාවන්ට පමණක් ක‍්‍රීඩා කළ බවත් රණතුංග මහතා පෙන්වා දෙයි.

වත්මන් ක්‍රීඩා අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ මහතාද ෆේල් වී ඇතැයිද පවසන ඔහු බාප්පා ජනාධිපති තාත්තා අග්‍රාමාත්‍යවරයා වන නාමල් රාජපක්ෂ මහතාට ක්‍රිකට් හදන්න නොහැකි නම් වෙනත් කිසිවකුට නො හැකි බවත් කියා සිටී.

අන්තර්ජාල නාලිකාවක සාකච්ඡාවක දී ඒ මහතා මෙම අදහස් පළ කර ලදී.

2024 දී පොදු අපේක්ෂකයා තමන් විය හැකි බවද පවසන ඔහු තමන් ඊළඟ ඉම්රාන් ඛාන් වේවි යයි සියලු දෙනා තමන්ට බිය වී සිටින බවද එහිදී කියා සිටියේය.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

මුරුත්තෙට්ටු හිමිගේ ඉල්ලීම් හතෙන් පහකට ජනපතිගෙන් එසැණ විසඳුම්..

රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමය ඉදිරිපත් කළ ඉල්ලීම් හතෙන් පහකට එසැණ විසඳුම් ලබාදීමට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා පියවර ගනී. ඉතිරි ඉල්ලීම් දෙකට අදාළ විසඳුම් මීළඟ අය වැයෙන් ලබාදීමට ද ජනාධිපතිතුමා එකඟතාව පළ කළේය.

රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමය සමඟ අද (02) පස්වරුවේ ජනාධිපති කාර්යාලයේ පැවති විශේෂ සාකච්ඡාවේදී ජනාධිපතිතුමා මෙම තීරණවලට එළැඹිණ.

01. හෙද සරසවිය ආරම්භ කිරීම.
02. යහපාලන රජය සමයේ 2017.12.07 හා 32/2017 මගින් අත්හිටුවා ඇති මාණ්ඩලික තත්ත්වය නැවත ලබාදීම.
03. අත්හිටුවා ඇති iii ශ්‍රේණියෙන් ii ශ්‍රේණියට උසස් වීම වසර පහක් ලෙස හා ii ශ්‍රේණියෙන් i ශ්‍රේණියට වසර හතෙන් උසස් කිරීම.
04. රුපියල් විසිදහසක වාර්ෂික නිල ඇඳුම් දීමනාව ලබාදීම.
05. දැනට පැය 36ක්ව පවතින රාජකාරී කාලය සතියකට දින පහක (පැය 30ක) කාලයක් ලෙස සැලකීම විශේෂ කමිටුවක අධ්‍යයනයට යොමු කිරීම.

යන කරුණු 5 වහාම ක්‍රියාත්මක කිරීමට ජනාධිපතිතුමා තීරණය කළේය.

රුපියල් දස දහසේ දීමනාව සහ 2014.12.24 දින මුදල් අමාත්‍යාංශය චක්‍රලේඛයක් මඟින් සඳහන් කර ඇති මූලික වැටුපෙන් 1/100 අමතර සේවා දීමනාව ලබන අය වැයෙන් ලබාදීමටත් ජනාධිපතිතුමා විසින් එකඟතාව පළ කෙරිණ.

ඒ අනුව රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමය ඉදිරිපත් කළ යෝජනා සියල්ලට ජනාධිපතිතුමාගේ විසඳුම් ලැබිණ.

රජය සෞඛ්‍ය අංශය කෙරෙහි දැඩි විශ්වාසයෙන් පසුවන අතර හෙද සේවාවට ඉහළ පිළිගැනීමක් ලබාදෙන බවත් හෙද වෘත්තිකයන්ට නිසි තැන ලබා දෙන බව ද ජනාධිපතිතුමා අවධාරණය කළේය.

රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමයේ සභාපති පූජ්‍ය මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද හිමි, සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි, ජනාධිපති ප්‍රධාන උපදේශක ලලිත් වීරතුංග, සෞඛ්‍ය ලේකම් (විශ්‍රාමික) මේජර් ජෙනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය සංජීව මුණසිංහ, සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් වෛද්‍ය අසේල ගුණවර්ධන යන මහත්ම මහත්මීහු සහ රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමයේ නියෝජිතයෝ මේ අවස්ථාවට එක්ව සිටියහ.

– ජනාධිපති මාධ්‍ය අංශය

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්2 months ago

දිල්ලි අගනුවර අඳුරු වේවිද? ඉන්දියාවේ තාප බලාගාර වල ගල් අඟුරු තොග ඇත්තේ තව දින 2කට!

ඉන්දියාවේ අගනුවර වන දිල්ලි හි තාප බලාගාරයේ ගල් අඟුරු ඉතිරිව ඇත්තේ එක් දිනක් සඳහා පමණක් වන අතර එමගින් දිල්ලියට විදුලිය...

Uncategorized2 months ago

ඉන්ධන අවසන්! ලෙබනනයේ විදුලි සැපයුම බිඳ වැටේ..

ඉන්ධන හිඟයක් හේතුවෙන් ලෙබනනයේ ප්‍රධාන විදුලි බලාගාර දෙකක් පසුගිය සෙනසුරාදා දිනයේ වසා දමන ලද අතර ඒ හේතුවෙන් මේ වන විට...

Uncategorized5 months ago

ජ‘පුර සරසවියෙන් Voice Sri Lanka වේදිකාවට ආ මිදොරි..

මේ දවස්වල The Voice Sri Lanka වැඩසටහනේ කාගෙත් කතාබහට ලක්වෙන ඇය මිදොරි තාරුකා කරුණාරත්න. තමන්ටම අනන්‍ය වූ කට හඬකින් ගීත...

Uncategorized5 months ago

බැසිල් රාජපක්‍ෂ සමග ක්‍රමවත්ව පිළිවෙලකට ගමනක් යා හැකි නම් ඊට සූදානම්..- විමල්

ඕනෑම පුද්ගලයෙක් සමඟ ක්‍රමවත්ව පිළිවෙලකට ගමනක් යා හැකි නම් එම ගමන යාමට සූදානම් බව කර්මාන්ත අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ මහතා සඳහන්...

Uncategorized5 months ago

සියයට සියයක් රජයේ විශ්වවිද්‍යාල පවත්වාගෙන යාමට හැකියාවක් නෑ..- ජනපති

“සෞභාග්‍යයේ දැක්ම” ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශයේ තවත් පොරොන්දුවක් ඉටුකරමින් පුරවර විශ්වවිද්‍යාල වැඩසටහන ඇරඹේ. එහි පළමු සරසවිය කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ, පින්නවල ප්‍රදේශය කේන්ද්‍ර කරගනිමින්...

Uncategorized5 months ago

ප්‍රබල තානාතිපතිවරු රැසක් අද බැසිල් හමුවෙයි!

පසුගිය මහින්ද ආණ්ඩුවේ ද ජාත්‍යන්තරය කළමනාකරණය කළ බැසිල් රාජපක්ෂ මුදල් ඇමති බවට පත්වීමෙන් පසු ලෝකයේ ප්‍රභල රටවල තානාපතිවරුන් ඔහු හමුවීම...

Uncategorized5 months ago

දකුණු ආසියාවේ කොරෝනා පාලනය සාර්ථකම රට ශ්‍රී ලංකාවයි..

ලංකා ඉතිහාසයේ දැවැන්තම එන්නත්කරන වැඩසටහන ක්‍රියාත්මක කිරීමේ සුවිශේෂී කාලසීමාවකට අප එළැඹ ඇතැයි ක්‍රීඩා අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ මහතා පවසයි. සංචාරක ක්ශ්‍රේෂ්ත්‍රයේ...

Uncategorized5 months ago

අධි තාක්ෂණික කේබල් මත පිහිටි නව කැලණි පාලම යා කෙරේ..

ශ්‍රී ලංකාවේ පළමු අධි තාක්ෂණික කේබල් මත පිහිටි පාලම වන පෑලියගොඩ නව කැලණි පාලමේ, කැලණි ගඟ හරහා ඉදිකර ඇති කොන්ක්‍රීට්...

Uncategorized5 months ago

කොරෝනා මඩින්න සයිනොෆාම් මහ තොගයක්.. ලක්‍ෂ 20ක් කටුනායකට..

කොරෝනා මර්දනය සදහා චීනයේ නිෂ්පාදිත සයිනොෆාම් එන්නත් මාත්‍රා තවත් ලක්ෂ 20 ක තොගයක් අද පෙරවරුවේ කටුනායක ගුවන් තොටුපලට ගෙනැවිත් තිබේ....

Uncategorized5 months ago

සැප්තැම්බරයට පෙර ජනගහණයෙන් වැඩි ප්‍රතිශයකට එන්නත් දෙන සැලැස්ම ජනපති හෙලි කරයි..

සැප්තැම්බර් මාසයට පෙර සමස්ත ජනගහණයෙන් වැඩි ප්‍රතිශයකට කොවිඩ් එන්නත ලබාදීම සඳහා ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා පුළුල් වැඩපිළිවෙළක් ඉදිරිපත් කරයි. කොවිඩ්...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News

en_USEnglish