Connect with us

Off Road

මායිම් ගමක ඉපිද නූල් කැබැල්ලකින් ලොව ජයගෙන දැවැන්ත විදේශ ආයෝජනයක් රැගෙන එන අපේ විද්‍යාඥයා….

ගෝලීය රෙදිපිළි හා විලාසිතා නිර්මාණ කර්මාන්තය තිරසාර පරිසර හිතකාමී කර්මාන්තයක් බවට පත්කළ හැකි පෙරළිකාර නව තාක්ෂණයක් ලොවට හඳුන්වා දෙමින් ග්ලෝබල් චේන්ජ් අවොර්ඩ් ජාත්‍යන්තර සම්මානය ඇතුළු දෙස් විදෙස් සම්මානවලින් පිදුම් ලබා ශ්‍රී ලාංකීය නාමය ජාත්‍යන්තර තලය වෙත ගෙන ගොස් නූල් කැබැල්ලකින් ලොව ජයගත් ආචාර්ය අනුර රත්නායක නම් වූ අපේ මේ විද්‍යාඥයා ලක් මවගේ දරුවෙකු වීම අපට මහත් ආඩම්බරයකි.

වසර 15ක් එංගලන්තයේ ජීවත් වෙමින් අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධව ලෝකයේ බලවත් රටවල් වන ඇමෙරිකාව, එංගලන්තය, චීනය, ජපානය, ඉන්දියාව, ජර්මනිය, හොංකොං, නෙදර්ලන්තය, ඉතාලිය, ප්‍රංශය, ස්වීඩන්, සිංගප්පුරුව, ස්පාඤ්ඤය ආදී රටවල සංචාරය කරමින් එහි ප්‍රබල ආයතන සමග ඔහු සොයාගත් නව තාක්ෂණ පිළිබඳව පර්යේෂණ සහ මෙහෙයුම් සිදුකරමින් සිටින ආචාර්ය රත්නායක මේ වනවිට එංගලන්තයේ ස්ථාපිත අඩිටෙක්ස් සමාගමේ (adetexs) සභාපති ලෙස කටයුතු කරයි.

ඇමෙරිකාව සහ යුරෝපීය රටවල් සමග මෙම තාක්ෂණයෙහි ඇති නිවැරදිභාවය පිළිබඳව සිදු කරනු ලැබූ සියලු මෙහෙයුම් ව්‍යාපෘතිවල ප්‍රතිඵල අතිසාර්ථක වීම මත ලෝකයේ අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධ ප්‍රබල ආයතන මෙම නව තාක්ෂණය මිලදී ගැනීම සඳහා සැදී පැහැදී සිටී.

නමුත් අපේ රටේ දුරබැහැර මායිම් ගමක ඉපිද ලක්මවගේ සුවද විදිමින් අධ්‍යාපනයෙන් පරතෙරට ගිය මේ අපේ විද්‍යාඥයා එම පෙරළිකාර නව තාක්ෂණය සුවිශාල මුදල් ආයෝජනයක් ද සමග ලක්මවට දායාද කරන්නට සැරසෙන්නේ විශාල වශයෙන් ආර්ථික ප්‍රතිලාභ ද සලසා දෙමිනි.

පරිසර දූෂණයට පිළිතුරක්

වර්තමානයේ මිනිසාට ඇදුම නැතිවම බැරි අංගයකි. ඒ සඳහා ලොව පුරා විවිධ රටවල නොයෙක් අමුද්‍රව්‍යවලින් සහ නේක වර්ණ රටාවලින් සමන්විත විවිධ විලාසිතාවන්ගෙන් යුත් ඇදුම් බිලියන එකසියපනහක් පමණ වසරකට නිර්මාණය වේ. නමුත් භාවිතා කර අවසානයේ එම ඇදුම්වලින් සියයට අනුවක් පමණම කිසිදු විකල්ප ප්‍රයෝජනයක් නොගෙන කසළ ගොඩවලට එක්වන්නේ රෙදිපිළි කර්මාන්තය ලොව දෙවැනි විශාලතම දුෂිත කර්මාන්තය බවට පත්කරමිනි.

එම ඇදුම් නැවත ප්‍රතිචක්‍රීකරණයකර භාවිත කිරීම සඳහා විවිධ උත්සාහයන් දැරුව ද නිමි ඇදුම් නිෂ්පාදනයේ දී යොදාගන්නා අමුද්‍රව්‍යවල සංකීර්ණභාවය හේතුවෙන් සහ යොදාගන්නා අමුද්‍රව්‍ය කුමක් ද යන්න හරිහැටි නොදැනීමෙන් ප්‍රතිචක්‍රීකරණ ක්‍රියාවලිය නිවැරදිව සිදු කිරීමට නොහැකි තත්වයක් උදාවී ඇත.

දැනට අදාළ අමුද්‍රව්‍ය කුමක්ද යන්න දැනගැනීම සදහා ඇති එකම ක්‍රමය ඇදුමේ ලේබලය පරීක්ෂා කරබැලීම වුව ද බොහෝ පාරිභෝගිකයන් තමන් මිලදී ගන්නා ඇදුම්වල ලේබලය ඉවත් කරන්නේ එය ශරීරයේ ස්පර්ශ වීම පීඩාකාරී වන බැවිනි.

ලේබලය තිබුණ ද එහි සටහන් බහුතරයක් සේදී මැකීයාම හේතුවෙන් තොරතුරු ලබාගැනීම අපහසුය. එබැවින් වර්තමානයේ ඇදුම් ප්‍රතිචක්‍රීකරණය සිදුකරන්නේ අමුද්‍රව්‍ය කුමක්දැයි අනුමාන කරමිනි. එය ප්‍රතිචක්‍රීකරණය අධික වියදම් සහිත හා දුෂ්කර කටයුත්තක් වීමට හේතු වී ඇත.

මීට සාර්ථක විසඳුමක් වශයෙන් ආචාර්ය අනුර රත්නායක විසින් නිර්මාණය කර ඇත්තේ නූලක ආකාර ඉතා සියුම් ඉලෙක්ට්‍රොනික පරිපථයකි. (RFID THREAD). එය ඇඳුමක් නිෂ්පාදනය කරන අවස්ථාවේ දී ඇඳුම තුළට ඇතුළත් කරයි. මෙහි ඇති සුවිශේෂී ගුණාංගය වන්නේ එය සේදීම හා මැදීම වැනි ක්‍රියාවලින් විනාශ නොවීමයි. එය ඉතා සියුම් නිසා සහ එය පවතින ස්ථානය පවා ඇඳුම භාවිත කරන්නාට නොදැනෙන නිසා පාරිභෝගිකයාට ලේබල්වලින් දැනෙන අපහසුව මෙමගින් ඇති නොවේ.

රෙදිපිළි කර්මාන්තයේ දත්ත කළමනාකරණය

දැනට ලෝකයේ රෙදිපිළි කර්මාන්තයේ දත්ත කළමනාකරණය සඳහා වඩාත් ජනප්‍රිය ක්‍රමය වුයේ බාර්කොර්ඩ් සංකේත ක්‍රමයයි. එමගින් තොරතුරු ලබා ගතහැක්කේ වරකට එක ඇඳුමක් බැගින් පමණි. උදාහරණයක් ලෙස ඇඳුම් මිලදී ගැනීම සඳහා වෙළඳසැලකට ගියවිට මුදල් අයකැමි විසින් ඇඳුම් එකින්එකෙහි ඇති බාර්කොර්ඩ් සංකේත ස්කෑන් යන්ත්‍රයට යොමුකරන අතර සොරකම් කිරීම වැළකීම සඳහා ඇඳුමේ සවිකර ඇති security tags ද එකින් එක ගලවනු ලැබේ. මෙය සඳහා සැලකිය යුතු කාලයක් වැයවන අතර පාරිභෝගිකයාට විශාල කාලයක් පෝලිමේ සිටීමට සිදුවේ.

නමුත් ආචාර්ය අනුර රත්නායක සොයා ගෙන ඇති මෙම නව තාක්ෂණය හරහා තෝරාගත් ඇඳුම් බෑගයේ තිබියදී ම අයකැමි වෙතට ළංවන විටම තත්පරයකටත් අඩු කාලයක දී සියලුම ඇඳුම් ස්කෑන් වන අතර security tags භාවිතා කිරීම ද අවශ්‍ය නොවේ. මෙම තාක්ෂණයේ දී වයර් රහිත රේඩියෝ තරංග භාවිත කරන නිසා කන්ටේනර් තුළ තිබියදීම වුව ද තත්පර කිහිපයකින් ඇඳුම් අතිවිශාල සංඛ්‍යාවක් ගණනය කිරීමට හැකියාව ඇත. එසේම මෙමගින් විශාල පරිමාණයේ ගබඩා කළමනාකරණය ඉතාමත් පහසුවන අතර නිෂ්පාදකයාගේ පටන් පාරිභෝගිකයා දක්වා සමස්ත පද්ධතියටම දැවන්ත මූල්‍යමය ප්‍රතිලාභ හිමි වනවා මෙන්ම ඇඳුම් ප්‍රතිචක්‍රීකරණ ද අඩු වියදමකින් ඉතා පහසුවෙන් කිරීමට හැකියාව ලැබී තිබේ. මෙමගින් ගෝලීය රෙදිපිළි හා විලාසිතා නිර්මාණ කර්මාන්තය තිරසාර පරිසර හිතකාමී කර්මාන්තයක් බවට පත් වේ.

නමුත් දැවැන්ත සමාගම් විසින් වරකට විශාල නිෂ්පාදන (RFID Threads) ප්‍රමාණයක් ඉල්ලුම් කරන බැවින් ඒ සඳහා විශාල ප්‍රමාණයේ මූල්‍ය ආයෝජනයක් කිරීමට ඔහුට හැකියාවක් තිබුණේ නැත. කෙසේ වෙතත් විදේශ රටවලින් මෙම තාක්ෂණය මිලදී ගැනීම සඳහා දැඩි ඉල්ලුමක් තිබෙන අතර ජාත්‍යන්තර RFID tags නිෂ්පාදන ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රබල ඇමෙරිකානු සමාගමක්, කටාර් රාජ්‍යයේ ආයෝජකයෙක්, ඉන්දියාවේ සහ චීනයේ ආයෝජකයන් ඇමෙරිකන් ඩොලර් මිලියන 35කට අධික මුදල් ප්‍රමාණයක් පිරිනමමින් මෙම තාක්ෂණය එම රටවලට රැගෙන යාමට උත්සාහ කර ඇත.

තාක්ෂණය ලක්මවට දායාද කරයි

දැඩි කැපවීම් කරමින් ඔහු සොයාගත් මෙම තාක්ෂණය කෙසේ හෝ ලක්මවට දායා ද කරන්නට ඔහුට සිත පහළ වීමම ජාතියේ වාසනාවකි. මෙම තාක්ෂණය ශ්‍රී ලංකාවට දයාද කිරීම හරහා රැකියා දහස් ගණනක් බිහිවනවා පමණක් නොව විශාල වශයෙන් විදේශ විනිමයක් ද ශ්‍රී ලංකාවට ලැබෙන බව පැහැදිලි කරුණකි.

මේ වන විට යුරෝපීය ප්‍රබල සමාගමක් මේ සඳහා ආයෝජනය කිරීමට එකඟ වී ඇති අතර මෙම තාක්ෂණය යුරෝපයට ගෙන යාමට ඔවුන් වඩාත් කැමැත්තෙන් සිටී. නමුත් ආචාර්ය රත්නායකගේ ඉල්ලීම මත මෙම කර්මාන්තය ශ්‍රී ලංකාවේ ආරම්භ කිරීමට සියලු වැඩ කටයුතු සැලසුම් කර තිබේ.

පුරා තිස් වසරක් කුරිරු ත්‍රස්ත ග්‍රහණයට නතුව තිබූ වැලිඔය ප්‍රදේශයේ නිකවැව නම් වූ දුෂ්කර ගම්මානයේ උපත ලැබූ ආචාර්ය රත්නායක මොරටුව විශ්ව විද්‍යාලයෙන් විද්‍යාවේදී ඉංජිනේරු උපාධිය ලබා 2004 වර්ෂයේ දී එංගලන්තයට ගිය අතර එංගලන්තයේ බෝල්ටන් විශ්වවිද්‍යාලය මගින් විද්‍යාපති ඉංජිනේරු උපාධිය ලබාගත්තේ ය. 2016 වර්ෂයේ එංගලන්තයේ නොටින්හැම් ට්‍රෙන්ට් විශ්වවිද්‍යාලය මගින් නව පර්යේෂණ සම්බන්ධ පශ්චාත් උපාධිය හා අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධිය ලබා ගත්තේය.

අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධව ලෝකයේ බලවත් රටවල් සමග උරෙනුර ගැටෙමින් රැකියා දහස් ගණනක් සහ සුවිශාල විදේශ විනිමයක් ශ්‍රී ලංකාව තුළට ගෙන ආ හැකි මෙම නව තාක්ෂණය ශ්‍රී ලංකාවේ ස්ථාපිත කිරීමට උත්සාහ දරන මේ අපේ විද්‍යාඥයාට සහයෝගය ලබා දීමට මේ වන විට කර්මාන්ත අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ මහතා කටයුතු යොදා තිබේ.

”Made in Sri Lanka” සන්නාමය තව තවත් ජාත්‍යන්තර තලයට ගෙන යා හැකි නව නිර්මාණ බිහි කරන්නට ආචාර්ය අනුර රත්නායක මහතාට ධෛර්ය ශක්තිය ලැබේවායි අපි පතන්නෙමු.

රැකියා දහස් ගණනක් සහ විශාල විදේශ විනිමයක් ශ්‍රී ලංකාව තුළට ගෙන ආහැකි මෙවන් තාක්ෂණයක් වෙනත් රටකට ග්‍රහණය කර ගැනීමට ඉඩ නොදී සිට රට තුළම රඳවා ගැනීමට වත්මන් ආණ්ඩුව මැදිහත් වීම පැසසුම් කටයුතු බව ද නොනකිව මනාය.

අනුරුද්ධ බණ්ඩාර රණවාරණ
මාධ්‍ය ලේකම්
කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශය

Click to comment

Off Road

දරුවන් දහදෙනෙකු බිහි කළායැයි කියමින් ලෝකෙම රැවටූ කාන්තාවගේ ඇත්ත කතාව

පහුගිය දිනවල අපේ රටේ මෙන්ම ලෝකයේම වැඩිපුර කතා බහට ලක්වුණු පුවතක් තමයි දකුණු අප්‍රිකාවේ මවක් දරුවන් දහදෙනෙකු එකවර බිහි කරපු පුවත. ලෝක වාර්තාවක් තැබූ බවට විදෙස් මාධ්‍ය ඔස්සේ පළවූ වාර්තාව නිවැරදි නොවන බව දැන් තහවුරු වී තිබෙනවා. කෙසේ නමුත් මේ පුවත අපේ රටෙත් රූපවාහිනී නාලිකා, පුවත්පත් වල මෙන්ම සමාජ මාධ්‍ය තුලත් අතිශයින් කතා බහට ලක්වුණා. බොහෝ දෙනෙක් ඇයට සුබ පතලා තියනවත් අපිට දැකගන්න ලැබුණා. නමුත් මේ පිළිබඳව දැන් හරි අපූරු කතවක් තමයි අහන්න ලැබෙන්නේ. පහුගිය සතියේ හත් වෙනදා එරට ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය වාර්තා කලේ 37 හැවරදී ගොසියාම් තමාරා සිතොල් මේ කාන්තාව ප්‍රිටෝරියා අගනුවර පිහිටි බිකෝ ශික්ෂණ රෝහලේදී සිසේරියන් සැත්කමකින් ළදරුවන් දහ දෙනෙකු ප්‍රසූත කල බවයි.

නමුත් දරුවන්ගේ පියා ලෙස හදුන්වා ගත් ටෙබෝගෝ නැමැත්තා මේ සිද්දියට ප්‍රසිද්ධිය ලබා දීමෙන් පසු ඔහු ගැන වැඩිදුර තොරතුරු ඇසූ මාධ්‍ය වේදීන් විමතියට පත් කරමින් ඔහු දන්වා ඇත්තේ තමා තවම දරුවන් දැක නැති බවත් මව තමන් සමඟ අමනාප වී දරුවන් සමඟ සැගවී සිටිනා බවයි. නමුත් දරුවන් උපත ලද බව කියන ප්‍රිටෝරියා රෝහල මෙවැනි දරු උපතක් සිදූ නොවූ බව දන්වා තිබෙනවා. එමෙන්ම එම පෙදෙසට අයත් ප්‍රාන්ත පාලක නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් මේ සිද්දියට දින දෙකකට පසු දන්වා තිබුනේ ඔවුන් අඟනුවර සියලුම රෝහල් වලින් මේ ආකාර ප්‍රසූතියක් සිදුවුණාද යන්න සොයා බැලූ නමුත් එවැන්නක් සිදු නොවී ඇති බවයි. මේ දක්වා ගිනස් වාර්තාවක් ලෙස පැවති එකවර දරුවන් නම දෙනෙකු බිහිකර මාලි රාජ්‍යයේ මව අබිබවා දකුණු අප්‍රිකාවට කීර්තියක් අත්කර දුන්නේ යැයි කියමින් මේ පිළිබඳව විවිධ වාර්තා ජාත්‍යන්තර මාධ්‍යවල පවා පල වුණා.

දකුණු අප්‍රිකානු පුවත් වල දරුවන්ගේ පියා යැයි කියා ගත් පුද්ගලයාගේ ඡායාරූප සහිතව පෙනී සිටිමින් තමන් රැකියා විරහිත අයෙකු යැයි පවසා මුදල් ආදර ලබා දීමට දුරකථන අංක පවා ප්‍රසිද්ධ කර තිබුණා. මේ අතර දරුවන්ගේ මව ලෙසට ප්‍රකට වුනු ගොසියාම් සිතොල් සමාජ මාධ්‍ය වෙත වීඩියෝවක් මුදා හරිමින් දන්වා ඇත්තේ තමන්ට දරුවන් ලැබී ඇතැයි කිවූ සියලුම කතා අසත්‍ය බවයි. මේ සියල්ල තමාගේ පෙම්වතාගේ කෝටිපතියකු වීමේ වුමනාවෙන් ගොතන ලද කතා බවයි. පෙර විවාහයකින් නිවුන් දියණියන් සිටින ගොසියාම් පැවසුවේ තමන්ව රවටා දරුවන් ලැබෙන්නට සිටින බවක් රඟපාන්නට පෙම්වතා ඉගැන්වූ බවත් පුවත්පත් සම්මුඛ සාකච්චා වලට පවා මාධ්‍යවේදීන් ගේනවා ගත් බවයි. කෙසේ වෙතත් මෙම රංගනය මෙතරම් බරපතල එකක් වනු ඇතැයි තමාට අවබෝධ වුයේ පසුව බවයි ඇය පවසන්නේ.

Continue Reading

Off Road

“අනේ පුතේ ලුණු පැකට් එකක්වත් ගෙනාවනම් මට මේකට ඉහන් කන්න තිබ්බා” කන්න ඉල්ලූ මවට හාල් මිටක් දී ලක්ෂපති පුතා මාරු වෙයි.

උයා පිහා ගන්න  අම්මා අඩුම කුඩුම නැතිව ඉන්නා  අම්මා බවට අම්මා කළ දැනුම්දීමෙන් පසු වෙසක් පොහෝදා නවීන රියකින් පැමිණ නාඩු හාල් කිලෝ පහක පැකට්ටුවක්  අම්මා පමණක් දුන්  අම්මා පුතුගෙන් ලු‍ණු පැකට්  අම්මා එකක්වත් නොගෙනාවේ  අම්මා ඇයිදැයි විමසූ මවක ගැන අපට අසන්නට ලැබිණි.

වසර හැත්තෑව අම්මා ඉක්ම වූ මාතාවකි. අම්මා පදිංචිය ජාඇළට  අම්මා නුදුරු ගම්  අම්මා පෙදෙසකය. අම්මා   ජීවත් වුණේ හුදෙකලාවය.  අම්මා දුර බැහැර  අම්මා පදිංචි දරුවන්ට  අම්මා මේ මව ගැන  අම්මා නිතර සොයා බැලීමේ  අම්මා අවස්ථාව ලැබෙන්නේ  අම්මා ද නැත. ඇගේ නිවෙසට ආසන්නයෙන්  අම්මා වෙසෙන පුතා  අම්මා උපකාරක පන්තිවලින්  අම්මා නමගිය චරිතයකි. එහෙත්  අම්මා ඇය දිවිය ගෙවන්නේ  අම්මා දැඩි අපහසුතා මැදය.


දුර  අම්මා බැහැර සිටින  අම්මා දරුවන් ඉඳහිට  අම්මා ආගියත් ළඟම  අම්මා ඉන්නා පුතු  අම්මා නම් අම්මා බලන්නට  අම්මා එන නොඑන ගානය. කොරෝනා  අම්මා සංචරණ සීමා නිසා  අම්මා දුර බැහැර  අම්මා සිටින  අම්මා දරුවන්ට  අම්මා අම්මාගේ  අම්මා අවශ්‍යතා  අම්මා සම්පූර්ණ කරන්නට පැමිණීමට  අම්මා ලැබුණේ ද  අම්මා නැත. මේ  අම්මා නිසා මවගේ  අම්මා එදිනෙදා වේල  අම්මා පිරිමහ ගැනීම  අම්මා මහත් ගැටලුවක්  අම්මා විය. අසල්වාසීන්ට  අම්මා කරදර කරන්නට  අම්මා ද බැරිය. අම්මා  අම්මා සැතැපුම් තුන අම්මා   හතරක් සමීපයේ  අම්මා සිටින එකම පුතුට  අම්මා දුරකතන ඇමතුමක්  අම්මා දුන්නේ වෙනත්  අම්මා කළ හැකි දෙයක්  අම්මා නොවූ නිසාය. 


“පුතේ මට  අම්මා කෑමට අඩුම කුඩුම  අම්මා ටිකක්වත් නැහැ. නංගිලාට  අම්මා එන්න විදියකුත් නැහැනේ.” මව අම්මා පුතාට තම දුක කීවාය. අම්මා පුතුගෙන් “හ්ම්” යන වදනවත් පිට  අම්මා නොවිණි. වෙසක්දා  අම්මා දහවල මවගේ  අම්මා නිවෙස ඉදිරිපිට ලක්ෂ  අම්මා හැට හැත්තෑවක්  අම්මා වටිනා නවීන රියක් අම්මා නතර කෙරිණි. එයින්  අම්මා බැස ආවේ පුතුය.  අම්මා නාඩු සහල් කිලෝ අම්මා පහක පැකට්ටුවක්  අම්මා ඔහු අත විය. මිදුලේ  අම්මා සිටම හාල්  අම්මා කවරය අම්මාට  අම්මා දී පුතා ආපසු හැරුණේය. 


“අනේ පුතේ  අම්මා ලු‍ණු පැකට්  අම්මා එකක්වත්  අම්මා ගෙනෙන්න තිබුණනේ. අම්මා එහෙම නම් මට  අම්මා බත් උයාගෙන ලු‍ණු ඉහගෙනවත්  අම්මා කන්න තිබුණා” යි  අම්මා ඇය කියද්දී කිසිත්  අම්මා නොඇසුණා සේ පුතු රියට ගොඩවූයේය. (උපුටා ගැනීමක්)

Continue Reading

Off Road

චන්දිමාල්ට තවත් ප්‍රශ්ණයක්. හදිසියේම කෙසෙල්වත්ත පොලිසියට කැඳවයි.

රූපලාවන්‍ය ශිල්පි චන්දිමාල් ජයසිංහ නැවත වරක් පොලිසිය වෙත කැදවා තිබෙනවා.මේ වන විටත් ඔහු කෙසෙල්වත්ත පොලිසියේ ප්‍රකාශක ලබා දෙමින් සිටිනවා.මේ අවස්ථාව සඳහා ඔහුගේ රියදුරු ද කෙසෙල්වත්ත පොලිසිය වෙත කැඳවා තිබෙනවා. නිරෝධායන නීතිය උල්ලංඝනය කරමින් උපන් දින සාදයක් පැවැත්වීම සම්බන්ධයෙන් චන්දිමාල් සහ පියුමි හංසමාලි අත්අඩංගුවට ගෙන අධිකරණය වෙත ඉදිරිපත් කළ පෙරේදා දින නඩුව අවසානයේ ඇප ලබා ඔවුන් අධිකරණය අසලටම සුඛෝපභෝගී රථය ගෙන්වා ගෙන හැරවිය නොහැකි ස්ථානයකින් රථය හැරවීම සම්බන්ධයෙන් මෙම කැදවීම කර තිබෙනවා.කොළඹ අලුත්කඩේ අධිකරණ සංකීර්ණය අසලදී මෙම රථ වාහන වැරැද්ද සිදුව තිබුණා.එදින මෙම නඩුව වීඩියෝ තාක්ෂණයෙන් පැවැති අතර නඩුව අවසානයේ චන්දිමාල්ගේ සුඛෝපභෝගී රථයේ පියුමි හංසමාලිද ගොස් තිබුණා.

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්4 months ago

දිල්ලි අගනුවර අඳුරු වේවිද? ඉන්දියාවේ තාප බලාගාර වල ගල් අඟුරු තොග ඇත්තේ තව දින 2කට!

ඉන්දියාවේ අගනුවර වන දිල්ලි හි තාප බලාගාරයේ ගල් අඟුරු ඉතිරිව ඇත්තේ එක් දිනක් සඳහා පමණක් වන අතර එමගින් දිල්ලියට විදුලිය...

Uncategorized4 months ago

ඉන්ධන අවසන්! ලෙබනනයේ විදුලි සැපයුම බිඳ වැටේ..

ඉන්ධන හිඟයක් හේතුවෙන් ලෙබනනයේ ප්‍රධාන විදුලි බලාගාර දෙකක් පසුගිය සෙනසුරාදා දිනයේ වසා දමන ලද අතර ඒ හේතුවෙන් මේ වන විට...

Uncategorized6 months ago

ජ‘පුර සරසවියෙන් Voice Sri Lanka වේදිකාවට ආ මිදොරි..

මේ දවස්වල The Voice Sri Lanka වැඩසටහනේ කාගෙත් කතාබහට ලක්වෙන ඇය මිදොරි තාරුකා කරුණාරත්න. තමන්ටම අනන්‍ය වූ කට හඬකින් ගීත...

Uncategorized6 months ago

බැසිල් රාජපක්‍ෂ සමග ක්‍රමවත්ව පිළිවෙලකට ගමනක් යා හැකි නම් ඊට සූදානම්..- විමල්

ඕනෑම පුද්ගලයෙක් සමඟ ක්‍රමවත්ව පිළිවෙලකට ගමනක් යා හැකි නම් එම ගමන යාමට සූදානම් බව කර්මාන්ත අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ මහතා සඳහන්...

Uncategorized6 months ago

සියයට සියයක් රජයේ විශ්වවිද්‍යාල පවත්වාගෙන යාමට හැකියාවක් නෑ..- ජනපති

“සෞභාග්‍යයේ දැක්ම” ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශයේ තවත් පොරොන්දුවක් ඉටුකරමින් පුරවර විශ්වවිද්‍යාල වැඩසටහන ඇරඹේ. එහි පළමු සරසවිය කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ, පින්නවල ප්‍රදේශය කේන්ද්‍ර කරගනිමින්...

Uncategorized6 months ago

ප්‍රබල තානාතිපතිවරු රැසක් අද බැසිල් හමුවෙයි!

පසුගිය මහින්ද ආණ්ඩුවේ ද ජාත්‍යන්තරය කළමනාකරණය කළ බැසිල් රාජපක්ෂ මුදල් ඇමති බවට පත්වීමෙන් පසු ලෝකයේ ප්‍රභල රටවල තානාපතිවරුන් ඔහු හමුවීම...

Uncategorized7 months ago

දකුණු ආසියාවේ කොරෝනා පාලනය සාර්ථකම රට ශ්‍රී ලංකාවයි..

ලංකා ඉතිහාසයේ දැවැන්තම එන්නත්කරන වැඩසටහන ක්‍රියාත්මක කිරීමේ සුවිශේෂී කාලසීමාවකට අප එළැඹ ඇතැයි ක්‍රීඩා අමාත්‍ය නාමල් රාජපක්ෂ මහතා පවසයි. සංචාරක ක්ශ්‍රේෂ්ත්‍රයේ...

Uncategorized7 months ago

අධි තාක්ෂණික කේබල් මත පිහිටි නව කැලණි පාලම යා කෙරේ..

ශ්‍රී ලංකාවේ පළමු අධි තාක්ෂණික කේබල් මත පිහිටි පාලම වන පෑලියගොඩ නව කැලණි පාලමේ, කැලණි ගඟ හරහා ඉදිකර ඇති කොන්ක්‍රීට්...

Uncategorized7 months ago

කොරෝනා මඩින්න සයිනොෆාම් මහ තොගයක්.. ලක්‍ෂ 20ක් කටුනායකට..

කොරෝනා මර්දනය සදහා චීනයේ නිෂ්පාදිත සයිනොෆාම් එන්නත් මාත්‍රා තවත් ලක්ෂ 20 ක තොගයක් අද පෙරවරුවේ කටුනායක ගුවන් තොටුපලට ගෙනැවිත් තිබේ....

Uncategorized7 months ago

සැප්තැම්බරයට පෙර ජනගහණයෙන් වැඩි ප්‍රතිශයකට එන්නත් දෙන සැලැස්ම ජනපති හෙලි කරයි..

සැප්තැම්බර් මාසයට පෙර සමස්ත ජනගහණයෙන් වැඩි ප්‍රතිශයකට කොවිඩ් එන්නත ලබාදීම සඳහා ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා පුළුල් වැඩපිළිවෙළක් ඉදිරිපත් කරයි. කොවිඩ්...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News

en_USEnglish