Connect with us

Off Road

මායිම් ගමක ඉපිද නූල් කැබැල්ලකින් ලොව ජයගෙන දැවැන්ත විදේශ ආයෝජනයක් රැගෙන එන අපේ විද්‍යාඥයා….

ගෝලීය රෙදිපිළි හා විලාසිතා නිර්මාණ කර්මාන්තය තිරසාර පරිසර හිතකාමී කර්මාන්තයක් බවට පත්කළ හැකි පෙරළිකාර නව තාක්ෂණයක් ලොවට හඳුන්වා දෙමින් ග්ලෝබල් චේන්ජ් අවොර්ඩ් ජාත්‍යන්තර සම්මානය ඇතුළු දෙස් විදෙස් සම්මානවලින් පිදුම් ලබා ශ්‍රී ලාංකීය නාමය ජාත්‍යන්තර තලය වෙත ගෙන ගොස් නූල් කැබැල්ලකින් ලොව ජයගත් ආචාර්ය අනුර රත්නායක නම් වූ අපේ මේ විද්‍යාඥයා ලක් මවගේ දරුවෙකු වීම අපට මහත් ආඩම්බරයකි.

වසර 15ක් එංගලන්තයේ ජීවත් වෙමින් අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධව ලෝකයේ බලවත් රටවල් වන ඇමෙරිකාව, එංගලන්තය, චීනය, ජපානය, ඉන්දියාව, ජර්මනිය, හොංකොං, නෙදර්ලන්තය, ඉතාලිය, ප්‍රංශය, ස්වීඩන්, සිංගප්පුරුව, ස්පාඤ්ඤය ආදී රටවල සංචාරය කරමින් එහි ප්‍රබල ආයතන සමග ඔහු සොයාගත් නව තාක්ෂණ පිළිබඳව පර්යේෂණ සහ මෙහෙයුම් සිදුකරමින් සිටින ආචාර්ය රත්නායක මේ වනවිට එංගලන්තයේ ස්ථාපිත අඩිටෙක්ස් සමාගමේ (adetexs) සභාපති ලෙස කටයුතු කරයි.

ඇමෙරිකාව සහ යුරෝපීය රටවල් සමග මෙම තාක්ෂණයෙහි ඇති නිවැරදිභාවය පිළිබඳව සිදු කරනු ලැබූ සියලු මෙහෙයුම් ව්‍යාපෘතිවල ප්‍රතිඵල අතිසාර්ථක වීම මත ලෝකයේ අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධ ප්‍රබල ආයතන මෙම නව තාක්ෂණය මිලදී ගැනීම සඳහා සැදී පැහැදී සිටී.

නමුත් අපේ රටේ දුරබැහැර මායිම් ගමක ඉපිද ලක්මවගේ සුවද විදිමින් අධ්‍යාපනයෙන් පරතෙරට ගිය මේ අපේ විද්‍යාඥයා එම පෙරළිකාර නව තාක්ෂණය සුවිශාල මුදල් ආයෝජනයක් ද සමග ලක්මවට දායාද කරන්නට සැරසෙන්නේ විශාල වශයෙන් ආර්ථික ප්‍රතිලාභ ද සලසා දෙමිනි.

පරිසර දූෂණයට පිළිතුරක්

වර්තමානයේ මිනිසාට ඇදුම නැතිවම බැරි අංගයකි. ඒ සඳහා ලොව පුරා විවිධ රටවල නොයෙක් අමුද්‍රව්‍යවලින් සහ නේක වර්ණ රටාවලින් සමන්විත විවිධ විලාසිතාවන්ගෙන් යුත් ඇදුම් බිලියන එකසියපනහක් පමණ වසරකට නිර්මාණය වේ. නමුත් භාවිතා කර අවසානයේ එම ඇදුම්වලින් සියයට අනුවක් පමණම කිසිදු විකල්ප ප්‍රයෝජනයක් නොගෙන කසළ ගොඩවලට එක්වන්නේ රෙදිපිළි කර්මාන්තය ලොව දෙවැනි විශාලතම දුෂිත කර්මාන්තය බවට පත්කරමිනි.

එම ඇදුම් නැවත ප්‍රතිචක්‍රීකරණයකර භාවිත කිරීම සඳහා විවිධ උත්සාහයන් දැරුව ද නිමි ඇදුම් නිෂ්පාදනයේ දී යොදාගන්නා අමුද්‍රව්‍යවල සංකීර්ණභාවය හේතුවෙන් සහ යොදාගන්නා අමුද්‍රව්‍ය කුමක් ද යන්න හරිහැටි නොදැනීමෙන් ප්‍රතිචක්‍රීකරණ ක්‍රියාවලිය නිවැරදිව සිදු කිරීමට නොහැකි තත්වයක් උදාවී ඇත.

දැනට අදාළ අමුද්‍රව්‍ය කුමක්ද යන්න දැනගැනීම සදහා ඇති එකම ක්‍රමය ඇදුමේ ලේබලය පරීක්ෂා කරබැලීම වුව ද බොහෝ පාරිභෝගිකයන් තමන් මිලදී ගන්නා ඇදුම්වල ලේබලය ඉවත් කරන්නේ එය ශරීරයේ ස්පර්ශ වීම පීඩාකාරී වන බැවිනි.

ලේබලය තිබුණ ද එහි සටහන් බහුතරයක් සේදී මැකීයාම හේතුවෙන් තොරතුරු ලබාගැනීම අපහසුය. එබැවින් වර්තමානයේ ඇදුම් ප්‍රතිචක්‍රීකරණය සිදුකරන්නේ අමුද්‍රව්‍ය කුමක්දැයි අනුමාන කරමිනි. එය ප්‍රතිචක්‍රීකරණය අධික වියදම් සහිත හා දුෂ්කර කටයුත්තක් වීමට හේතු වී ඇත.

මීට සාර්ථක විසඳුමක් වශයෙන් ආචාර්ය අනුර රත්නායක විසින් නිර්මාණය කර ඇත්තේ නූලක ආකාර ඉතා සියුම් ඉලෙක්ට්‍රොනික පරිපථයකි. (RFID THREAD). එය ඇඳුමක් නිෂ්පාදනය කරන අවස්ථාවේ දී ඇඳුම තුළට ඇතුළත් කරයි. මෙහි ඇති සුවිශේෂී ගුණාංගය වන්නේ එය සේදීම හා මැදීම වැනි ක්‍රියාවලින් විනාශ නොවීමයි. එය ඉතා සියුම් නිසා සහ එය පවතින ස්ථානය පවා ඇඳුම භාවිත කරන්නාට නොදැනෙන නිසා පාරිභෝගිකයාට ලේබල්වලින් දැනෙන අපහසුව මෙමගින් ඇති නොවේ.

රෙදිපිළි කර්මාන්තයේ දත්ත කළමනාකරණය

දැනට ලෝකයේ රෙදිපිළි කර්මාන්තයේ දත්ත කළමනාකරණය සඳහා වඩාත් ජනප්‍රිය ක්‍රමය වුයේ බාර්කොර්ඩ් සංකේත ක්‍රමයයි. එමගින් තොරතුරු ලබා ගතහැක්කේ වරකට එක ඇඳුමක් බැගින් පමණි. උදාහරණයක් ලෙස ඇඳුම් මිලදී ගැනීම සඳහා වෙළඳසැලකට ගියවිට මුදල් අයකැමි විසින් ඇඳුම් එකින්එකෙහි ඇති බාර්කොර්ඩ් සංකේත ස්කෑන් යන්ත්‍රයට යොමුකරන අතර සොරකම් කිරීම වැළකීම සඳහා ඇඳුමේ සවිකර ඇති security tags ද එකින් එක ගලවනු ලැබේ. මෙය සඳහා සැලකිය යුතු කාලයක් වැයවන අතර පාරිභෝගිකයාට විශාල කාලයක් පෝලිමේ සිටීමට සිදුවේ.

නමුත් ආචාර්ය අනුර රත්නායක සොයා ගෙන ඇති මෙම නව තාක්ෂණය හරහා තෝරාගත් ඇඳුම් බෑගයේ තිබියදී ම අයකැමි වෙතට ළංවන විටම තත්පරයකටත් අඩු කාලයක දී සියලුම ඇඳුම් ස්කෑන් වන අතර security tags භාවිතා කිරීම ද අවශ්‍ය නොවේ. මෙම තාක්ෂණයේ දී වයර් රහිත රේඩියෝ තරංග භාවිත කරන නිසා කන්ටේනර් තුළ තිබියදීම වුව ද තත්පර කිහිපයකින් ඇඳුම් අතිවිශාල සංඛ්‍යාවක් ගණනය කිරීමට හැකියාව ඇත. එසේම මෙමගින් විශාල පරිමාණයේ ගබඩා කළමනාකරණය ඉතාමත් පහසුවන අතර නිෂ්පාදකයාගේ පටන් පාරිභෝගිකයා දක්වා සමස්ත පද්ධතියටම දැවන්ත මූල්‍යමය ප්‍රතිලාභ හිමි වනවා මෙන්ම ඇඳුම් ප්‍රතිචක්‍රීකරණ ද අඩු වියදමකින් ඉතා පහසුවෙන් කිරීමට හැකියාව ලැබී තිබේ. මෙමගින් ගෝලීය රෙදිපිළි හා විලාසිතා නිර්මාණ කර්මාන්තය තිරසාර පරිසර හිතකාමී කර්මාන්තයක් බවට පත් වේ.

නමුත් දැවැන්ත සමාගම් විසින් වරකට විශාල නිෂ්පාදන (RFID Threads) ප්‍රමාණයක් ඉල්ලුම් කරන බැවින් ඒ සඳහා විශාල ප්‍රමාණයේ මූල්‍ය ආයෝජනයක් කිරීමට ඔහුට හැකියාවක් තිබුණේ නැත. කෙසේ වෙතත් විදේශ රටවලින් මෙම තාක්ෂණය මිලදී ගැනීම සඳහා දැඩි ඉල්ලුමක් තිබෙන අතර ජාත්‍යන්තර RFID tags නිෂ්පාදන ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රබල ඇමෙරිකානු සමාගමක්, කටාර් රාජ්‍යයේ ආයෝජකයෙක්, ඉන්දියාවේ සහ චීනයේ ආයෝජකයන් ඇමෙරිකන් ඩොලර් මිලියන 35කට අධික මුදල් ප්‍රමාණයක් පිරිනමමින් මෙම තාක්ෂණය එම රටවලට රැගෙන යාමට උත්සාහ කර ඇත.

තාක්ෂණය ලක්මවට දායාද කරයි

දැඩි කැපවීම් කරමින් ඔහු සොයාගත් මෙම තාක්ෂණය කෙසේ හෝ ලක්මවට දායා ද කරන්නට ඔහුට සිත පහළ වීමම ජාතියේ වාසනාවකි. මෙම තාක්ෂණය ශ්‍රී ලංකාවට දයාද කිරීම හරහා රැකියා දහස් ගණනක් බිහිවනවා පමණක් නොව විශාල වශයෙන් විදේශ විනිමයක් ද ශ්‍රී ලංකාවට ලැබෙන බව පැහැදිලි කරුණකි.

මේ වන විට යුරෝපීය ප්‍රබල සමාගමක් මේ සඳහා ආයෝජනය කිරීමට එකඟ වී ඇති අතර මෙම තාක්ෂණය යුරෝපයට ගෙන යාමට ඔවුන් වඩාත් කැමැත්තෙන් සිටී. නමුත් ආචාර්ය රත්නායකගේ ඉල්ලීම මත මෙම කර්මාන්තය ශ්‍රී ලංකාවේ ආරම්භ කිරීමට සියලු වැඩ කටයුතු සැලසුම් කර තිබේ.

පුරා තිස් වසරක් කුරිරු ත්‍රස්ත ග්‍රහණයට නතුව තිබූ වැලිඔය ප්‍රදේශයේ නිකවැව නම් වූ දුෂ්කර ගම්මානයේ උපත ලැබූ ආචාර්ය රත්නායක මොරටුව විශ්ව විද්‍යාලයෙන් විද්‍යාවේදී ඉංජිනේරු උපාධිය ලබා 2004 වර්ෂයේ දී එංගලන්තයට ගිය අතර එංගලන්තයේ බෝල්ටන් විශ්වවිද්‍යාලය මගින් විද්‍යාපති ඉංජිනේරු උපාධිය ලබාගත්තේ ය. 2016 වර්ෂයේ එංගලන්තයේ නොටින්හැම් ට්‍රෙන්ට් විශ්වවිද්‍යාලය මගින් නව පර්යේෂණ සම්බන්ධ පශ්චාත් උපාධිය හා අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධිය ලබා ගත්තේය.

අධිතාක්ෂණ රෙදිපිළි සම්බන්ධව ලෝකයේ බලවත් රටවල් සමග උරෙනුර ගැටෙමින් රැකියා දහස් ගණනක් සහ සුවිශාල විදේශ විනිමයක් ශ්‍රී ලංකාව තුළට ගෙන ආ හැකි මෙම නව තාක්ෂණය ශ්‍රී ලංකාවේ ස්ථාපිත කිරීමට උත්සාහ දරන මේ අපේ විද්‍යාඥයාට සහයෝගය ලබා දීමට මේ වන විට කර්මාන්ත අමාත්‍ය විමල් වීරවංශ මහතා කටයුතු යොදා තිබේ.

”Made in Sri Lanka” සන්නාමය තව තවත් ජාත්‍යන්තර තලයට ගෙන යා හැකි නව නිර්මාණ බිහි කරන්නට ආචාර්ය අනුර රත්නායක මහතාට ධෛර්ය ශක්තිය ලැබේවායි අපි පතන්නෙමු.

රැකියා දහස් ගණනක් සහ විශාල විදේශ විනිමයක් ශ්‍රී ලංකාව තුළට ගෙන ආහැකි මෙවන් තාක්ෂණයක් වෙනත් රටකට ග්‍රහණය කර ගැනීමට ඉඩ නොදී සිට රට තුළම රඳවා ගැනීමට වත්මන් ආණ්ඩුව මැදිහත් වීම පැසසුම් කටයුතු බව ද නොනකිව මනාය.

අනුරුද්ධ බණ්ඩාර රණවාරණ
මාධ්‍ය ලේකම්
කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශය

Click to comment

Off Road

මාතර මහෙස්ත්‍රාත් අධිකරණයට හොරු පනී..

මාතර මහෙස්ත්‍රාත් අධිකරණයේ නඩු භාණ්ඩ කාමරය සොරුන් විසින් ඊයේ රාත්‍රියේ බිඳ ඇති බව වාර්තා වේ. වහලය සෙවිලි ඉවත්කර ඇතුළු වුණු සොරුන් එහි තිබූ නඩු භාණ්ඩ කිහිපයක් සොරකම් කර ඇත. මෙය පිළිබඳව පොලිසියට පැමිණිලි කිරීමෙන් පසුව පොලිස් නිල සුනඛයන් යොදා ගෙන පරීක්ෂණ ආරම්භ කර ඇත.

Continue Reading

Off Road

රටම අන්දය ? කොහෙද යුක්තිය ..? නන්දා මාලිනියගෙන් පාස්කු ප්‍රහාරයට උත්තර (VIDEO)

පාස්කු ප්‍රහාරයට ඊයේ දිනයට අවුරුදු දෙකයි. නැති වුන ජීවිත ගණන 300 කට වැඩියි. ජනාධිපතිතුමාට 96 වතාවක් දැනුම් දීලත් ඇස් කන් පියාගෙන පිටරටකට වෙලා හිටියා කියලා අපිට මතකයි. ආණ්ඩුවේ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක වෙච්ච රාජිත මාධ්‍ය හමුවෙදි හිනාවෙවි “⁣මීට කලිනුත් බෝම්බ පිපිරුවා” කිව්වා අපිට මතකයි.අධ්‍යාපන ඇමති අකිල විරාජ් “බය නැතුව ළමයි පාසල් එවන්න. මොනාහරි වුනොත් ලක්ෂ දෙකක් වන්දි ගෙවනවා.” කියලා ළමයින්ගේ ජීවිත ලක්ෂ දෙකට හෙට්ටු කලා අපිට මතකයි.මුදල් ඇමති මංගල සමරවීර “බෝම්බේ නිසා අපිට හොඳකුත් සිද්ධ වුනා. මෙච්චර කාලෙකට ලැබුන ලොකුම ආධාර මුදල අපිට ලැබුණා.” කියලා මැරුණ අහිංසකයන්ව විකුණන් කෑවා අපිට මතකයි.ප්‍රධාන සැකකරුවෙක් වෙච්ච බදුර්දීන්ව තාමත් සජිත්ගේ වේදිකා වල ඉන්නවා කියලා අපිට මතකයි.බෝම්බේ ගහපු ඊබ්‍රහිම් කියන්නේ ජවිපෙ ජාතික ලැයිස්තුවේ කෙනෙක් කියලත් අපිට හොඳට මතකයි.ඊබ්‍රාහිම් අහිංසකයි කියලා විජිත හේරත් කිව්ව එකත් අපිට තාම මතකයි. මේ කවුරත් තාම අර මැරුණ අහිංසකයෝ 300 ට සාධාරණයක් කරලා නෑ. 300 ක් මැරුණා.අවුරුදු දෙකක් ගියා.බෝම්බේ ගහපු එවුන් කන්‍යාවියෝ හොයන් ගියා. ගහන්න ප්ලැන් කරපු එවුන් තාමත් එලියේ. ඉතින් ඊයේ දිනයට යෙදී තිබුන 2021 අප්‍රේල් 21 දිනට යෙදෙන විශ්වාසයේ විරුවන්ගේ දෙවර්ෂ පූර්ණ සැමරුම වෙනුවෙන් නිර්මාණය කරන ලද තේමා ගීය පහතින් දැක්වේ ..
පද රචනය: සම්මානිත මහාචාර්ය සුනිල් ආරියරත්න මහතා
ගී තණුව: ආචාර්ය රෝහණ වීරසිංහ මහතා
ගායනය: ආචාර්ය නන්දා මාලිනී මහත්මිය
සoගීත සoයෝජනය: සුගත් හෙට්ටිආරච්චි
නාද ශික්ෂනය: සදරු ගමගේ
සංකල්පය : කොළඹ අගරදගුරු අතී උතුම් මැල්කම් කාදිනල් රංජිත් හිමිපාණන්
අධීක්ෂණය : ගරු ජූඩ් සමන්ත පියතුමා ගරු ජූඩ් ක්‍රිශාන්ත පියතුමා
සම්බන්ධීකරණය :. ප්‍රියන්ත විජේසිංහ මහතා කොළඹ අගරදගුරු පදවියේ ජනසන්නිවේදන කේන්ද්‍රය මගින් නිශ්පාදනය කරන ලදී

Continue Reading

Off Road

මාරක රිය අනතුරක් – කාන්තාවන් තිදෙනෙක් මරුට (VIDEO)

(01)දින  දහවල් 12.30 ට පමණ මෙම අනතුර සිදු වි ඇත්තේ නුවරඑලිය වැලිමඩ ප්‍රධාන මාර්ගයේ නුවරඑලිය හග්ගල ලොකු වංගුව ප්‍රදේශයේදිය. අනතුරෙන් මියගොස් ඇත්තේ ඇල්ල ඌවකරදගොල්ල ප්‍රදේශයේ පදිංචි පදිංචිකාරිනියන් බවයි පොලිසිය කියා සිටියේ. අනතුරින් ත්‍රීරෝද රථයේ ගමන් කළ වයස අවුරුදු 51, 52 සහ අවුරුදු 20ක කාන්තාවන් තිදෙනෙක් ජීවිතක්ෂයට පත්ව ඇති අතර ත්‍රීරෝද රථයේ රියදුරු බරපතළ තුවාල ලබා නුවරඑළිය රෝහලට ඇතුළත් කර තිබේ.

නුවරඑලිය සිට ඇල්ල දක්වා ධාවනය වු ත්‍රිරෝද රථය පසුපස නුවරඑලිය සිට වැලිමඩ දක්වා ධාවනය වු භාණ්ඩ ප්‍රවාහන ලොරි රථයක් හදිසියේ ඉදිරියෙන් ධාවනය වු ත්‍රිරෝද රථය මතට පෙරලි මෙම අනතුර සිදු වි ඇති බවත්, අනතුරෙන් පසු ලොරි රථයේ රියදුරා පලාගොස් ඇති බවයි අනතුර පිලිබදව පරික්ෂණ පවත්වන නුවරඑලිය පොලිසියේ රථ වාහන අංශයේ නිලධාරින් කියා සිටියේ.

ලොරි රථයේ සහකයා සැකපිට අත්අඩංගුවට ගත් බවත්, ලොරි රථයේ රියදුරාගේ අනන්‍යතාවය තහවුරු කරගෙන ඇති බවත්, සැකකරු අත්අඩංගුවට ගැනිමට කටයුතු කරන බවයි පොලිසිය කියා සිටියේ. අනතුර සිදු වු අවස්තාවේ එක් කාන්තාවක් එම ස්ථානයේදිම ජිවිතක්ෂයට පත් වු බවත්, අනෙකුත් තුවාලකරුවන් දෙදෙනා රොහල් ගත කිරිමෙන් පසු මිය ගිය බවත්, ත්‍රිරෝද රථයේ රියදුරාගේ තත්ත්වය බරපතල බවයි නුවරඑලිය පොලිසියේ රථ වාහන අංශයේ නිලධාරින් වැඩි දුරටත් කියා සිටියේ.

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

ප‍්‍රධාන පුවත්16 hours ago

තවත් ප‍්‍රදේශ ගණනක් ලොක්ඩවුන්… ලැයිස්තුව මෙන්න

වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි තවත් ග්‍රාම නිලධාරි වසම් 11 ක් හුදකලා කර ඇත. දිස්ත්‍රික්ක 3 කට අයත් මෙම ග්‍රාම නිලධාරි...

ප‍්‍රධාන පුවත්1 day ago

නැගෙනහිර පලාතේ ලොක්කටත් කොවිඩ් හැදෙයි..

මේ වන විට ඇය සිය පෞද්ගලික වෛද්‍යවරයාගේ අධීක්ෂණය යටතේ ප්‍රතිකාර ලබමින් පසුවන බව ඇයගේ මාධ්‍ය අංශය නිවේදනය කරයි. නැගෙනහිර පළාත් ආණ්ඩුකාර...

ප‍්‍රධාන පුවත්1 day ago

හැදුනුම්පතේ අවසාන අංකය මත පමණක් නිවසින් බැහැර වන්න.. අළුත්ම නීතිය මෙන්න

නව සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ මාලාවක් නිකුත් කරමින් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා සඳහන් කර තිබෙන්නේ හෙට දිනයේ සිට නිවසකින් පිටවීමට අවසර ඇත්තේ...

ප‍්‍රධාන පුවත්1 day ago

ඇගළුම් සේවිකාවන් හදිසියේ ලෙඩවෙති.. 9%කට කොරෝනා..

මස්කෙලිය සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිලධාරි කාර්යාලය යටතේ පාලනය වන නොර්වුඩ් ප්‍රදේශයේ පෞද්ගලික ඇගළුම් කර්මාන්ත ශාලාවක ආශ්‍රිතයන් 100 දෙනෙකුගෙන් (09) දින සිදු...

ප‍්‍රධාන පුවත්1 day ago

හෙට සිට රටටම ගමන් තහනම්…

හෙට (13) දින රාත්‍රී 11.00 සිට 17 වන සඳුදා අලුයම 4.00 දක්වා රට පුරාම සංචාරණ සීමා පනවා ඇත. නමුත් එම...

උණුසුම් පුවත්2 days ago

රටෙන්ම වසංගතයේ බියකරු දත්ත සගවනවා.. චන්දිම ජීවන්දර, අනුරුද්ද පාදෙණිය කියයි..

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ වසංගත රෝග විද්‍යා අංශය විසින් කොරෝනා වසංගත ව්‍යාප්තිය පිළිබඳව දත්ත සගවමින් සිටින බව ශ‍්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයේ ආචාර්ය චන්දිම...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

සියළු වෙළදසැල් රාත්‍රී 07ට වැහෙයි..

සබරගමු පළාතේ ෆාමසි හැර සියලුම වෙළඳසැල් රාත්‍රි 7න් පසු වසා දැමීමට කටයුතු කරන ලෙස සබරගමු පළාත් ආණ්ඩුකාර ටිකිරි කොබ්බෑකඩුව මහතා...

උණුසුම් පුවත්2 days ago

ලෝකයම මවිත කරමින් චීන-රුසියා එන්නත් මෙරට හදන්න සූදානම්…

කොරෝනා වෛරසය පාලනය සඳහා එන්නත් නිෂ්පාදනය කිරීමේ කටයුතු මෙරට දී ආරම්භ කිරීමට රජයේ අවධානය යොමු වී තිබේ. රාජ්‍ය ඖෂධ නීතිගත...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

ප‍්‍රදේශ 13ක් ලොක්ඩවුන්.. ලයිස්තුව මෙන්න..

දිස්ත්‍රික්ක 6කට අයත් ග්‍රාම නිලධාරි වසම් 13ක් වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි හුදෙකලා කිරීමට කටයුතු කර තිබේ. කොරෝනා ආසාදිතයන් වැඩි වශයෙන්...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

ඔක්සිජන් ටැංකි විශාල තොගයක් ලංකාවට..

ශ්‍රී ලංකාවට චීනය විසින් විශාල ප්‍රමාණයේ ඔක්සිජන් සිලින්ඩර දසදහසක් ඇතුළු වෛද්‍ය උපකරණ විශාල තොගයක් පරිත්‍යාග කර තිබේ. අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News