Connect with us

උණුසුම් පුවත්

කොළඹ ජනගහනයෙන් 50%කට කොරෝනා..

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ වසංගත රෝග අංශයේ වෙබ් අඩවිය අනුව මාර්තු 11 වැනිදා පළමු කොවිඩ් රෝගියා ලංකාවෙන් සොයා ගැනීමෙන් පසු පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා දක්වා හඳුනා ගනු ලැබූ ආසාදිතයන් ගණන 25,410ක්. ඒත් කොළඹ නගරයේ කරන ලද අහඹු පීසීආර් පරීක්ෂණ අනුව පේන්නේ හාත්පසින්ම වෙනස් තත්ත්වයක්. කොළඹ ජනගහණය ලක්ෂ හයකටත් වැඩියි. වත්මන් ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිලධාරී වෛද්‍ය රුවන් විජේමුණි කියන්නේ කොළඹ නගරයේ පමණක් කොවිඩ් ආසාදිතයන් 30,000ක් පමණ සිටිය හැකි බවයි. මම එය පිළිගන්නේ නෑ. මේවා නිසි ලෙස විදිමත්ව කරන ලද පරීක්ෂණ වලින් තොරව ඉලක්ක ගත ලෙස කරන පරීක්ෂණ මගින් තහවුරු කරගත් දත්තයන් මත පදනම් වී කරන ලද ප්‍රකාශ. වසංගත රෝග ගැන මට ඇති දීර්ඝ කාලීන අත්දැකීම් මත මට පැහැදිලිවම කියන්න පුලුවන් සෞඛ්‍ය රීතීන් යටතේ පරීක්ෂණ පැවැත්වුවහොත් කොළඹ නගරයේ ජනගහනයෙන් භාගයකට වඩා ආසාධිතයින් බව තහවුරු වීමට ඉඩකඩ තියෙනවා. මේක බරපතල තත්ත්වයක්.

පසුගිය ජුනි මාසයේ චීනයේ වූහාන් නගරයේ කළා වගේ සියලු දෙනාම පරීක්ෂණවලට භාජනය කරන්න සිදුවෙයි. දැනටමත් කොළඹ බොහෝ තැන්වල තත්ත්වය පාලනය කරගන්න බැරි තත්ත්වයක් උදාවෙලා. එම නිසා ඇන්ටිජන් පරික්ෂාව අවදානම් ප්‍රදේශවල සිදුකළ යුතුයි.

කොළඹ සාමාන්‍ය ජනගහණ ඝනත්වය කිලෝමීටරයකට පුරවැසියන් 325කටත් වැඩියි. සියයට හැටකට වඩා ඉන්නේ අඩු ආදායම්ලාභීන්. දෛනික වැටුප් සහ සුළු පරිමාණයේ ස්වයං රැකියාවලින් ජීවත්වන පිරිස වැඩි බැවින් ලොක්ඩවුන් කළ විට ඔවුන්ගේ සියලු ආදායම් මාර්ග ඇහිරෙනවා. එසේම ඔවුන්ගේ ආහාර හා වෙනත් අවශ්‍යතා ඉටුකළ යුතුයි.

කොළඹ නගරයේ ඇති වතුවල සහ මහල් නිවාසවල මේ කොරෝනා උවදුර පැතිරෙන්නට ප්‍රධාන හේතුව

මේ වතුවල නිවාස ඉතා කුඩා ඒවා. එක ගේක පවුල් කීපයක් ජීවත් වෙනවා. සමහර වෙලාවට නිදාගන්නෙත් ෂිෆ්ට් එකට. ඔවුන්ට භාවිතයට ඇත්තේ පොදු වැසිකිළි, පොදු කරාම වගේම නාන කාමර. ඒ නිසා කොරෝනා වැනි ස්පර්ශයෙන්, කහින විට ඒත් නැත්නම් කිවිසුමෙන් පැතිරෙන රෝගයක් මේ ජනතාව අතර පැතිරෙන ප්‍රවණතාව වැඩියි.

ඔය වතුවල ෆ්ලැට්වල ලොක්ඩවුන් කළාම පාසල් ළමයි ඉඳන් ගෙදර නතර වෙනවා. ලොක්ඩවුන් එකේදි හුදකලා හින්දා කෙරෙන්න ඕන පුද්ගලයාගෙන් පුද්ගලයා ඈත් කොට තැබීම. ඒත් වෙන්නේ අසල්වැසියන් සමග සබඳතා වැඩිවීම නිසා රෝගය තවත් පැතිර යාම. ඒකයි මං කියන්නේ නිසි වැඩපිළිවෙළක් නැතුව මේ කොළඹ ලොක්ඩවුන් කරගෙන ඉන්න එකේ තේරුමක් නැහැ කියලා.

ඒ ගැන කමිටුවක් පත් කළත් තවම වාර්තාව ඉදිරිපත් වෙලා නැහැ. දැන් රෝහල්වලට යන්න මිනිස්සු බියක් දක්වනවා. රෝගය වැලඳී ඇත්නම් තමන්ව දුරබැහැර කඳවුරකට නිරෝධායනයට යවයි කියලා. අන්තිමට වෙන්නේ වෙනත් රෝගයකට ප්‍රතිකාර ගන්න ගිහිල්ලා කොරෝනා වයිරසය වැලඳී මරණයට පත්වීම. මහජනතාව කොළඹ නගර සභාවේ සෞඛ්‍ය අංශ සමග සම්බන්ධතාවයක් දැන් නැහැ. ඒ සම්බන්ධතාවය ගොඩනගපු සෞඛ්‍ය උපදේශකවරු දැන් නැහැ.

වසංගත රෝගවලට කොළඹ නගර සභාවේ මීට පෙර පැවති සූදානම..

1978 රණසිංහ ප්‍රේමදාස අගමැතිතුමා කොළඹ නගර සභාවට සෞඛ්‍ය උපදේශකයන් 150ක් බඳවා ගත්තා. ඔවුන්ගේ ඩියුටිය වුණේ ඔය වතුවල වගේම ෆ්ලැට්වල ජනතාවගේ සෞඛ්‍ය තත්ත්වය සොයා බැලීම.
සෞඛ්‍ය උපදේශක ඒ කාලේ පවුලේ කෙනෙක් වගේ. මේ නිලධාරීන් සෞඛ්‍ය නීතිරීති හඳුන්වලා දීලා, ආහාර රටා පවා නිරීක්ෂණය කළා. බෝවෙන රෝග, බෝ නොවන රෝග ගැන ජනතාව දැනුවත් කළා. ඒත් දැන් ලොක්ඩවුන් කරපු කොළඹ මහල් නිවාස වගේම වතුවල ගෙදර දොරකඩට ගිහිල්ලා තොරතුරු විමසන්න මොන සෞඛ්‍ය නිලධාරියෙක්වත් නැහැ. මේ කොරෝනා උවදුර මැඬපවත්වන්න කොළඹ නගර සභාවට තියෙන පහසුකම් ඕන තරම් ඇති. නගර සභාව සතු 110 අංකයේ ගිලන් රථ සේවය ආරම්භ කරන්න අංකය ගෙනාවෙත් මම.

කොරෝනා වසංගත රෝග තත්ත්වය මැඬලීමට කොළඹ නගර සභාවේ අදාළ බලධාරියා
කොළඹ නගර සභාවේ ජන සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය ප්‍රධාන වෛද්‍ය නිලධාරී වසංගත රෝග හා සංඛ්‍යාලේඛන තනතුර අවුරුදු තුනකින් පුරවලා නැහැ. මට ආරංචියි දැන් එය හිටපු කියුබිකල් එකත් ගලවලා අයින් කරලා කියලා. කොළඹ නගර සභාව ලංකාවට කොවිඩ් ඇවිල්ලා මාස 10කට පස්සේ සෞඛ්‍ය උපදේශක තනතුරටම ඉල්ලලා ගිය සුමානේ දැන්වීමක් දාලා තිබුණා.

කොළඹ කොවිඩ් උවදුර මැඬලීමට ගතයුතු පියවර

මූලිකව නගර සභාවේ බලධාරීන් එක්වී සාකච්ඡා කොට නගර සභා දිස්ත්‍රික් තුළ කලාප වෙන්කර ගත යුතුයි. එම දිස්ත්‍රික්ක තුළ කොරෝනා වයිරස ව්‍යාප්තිය සැලකිල්ලට ගෙන, කොරෝනා ව්‍යාප්තිය මැඬලීමට නිසි පියවර ගත යුතු අතර මේ සඳහා රෝගීන් සිටින ස්ථාන පරිගණකගත කරන ලද සිතියම් අනිවාර්ය වෙයි.මේ සිතියම් ආශ්‍රිතව අවදානම් තත්ත්වයේ සිටින පුද්ගලයන්ගේ දත්ත ලබාගත යුතුයි. නගර සභාව රසායන ද්‍රව්‍යවලට අවුරුද්දකට මිලියන 50කට වැඩිය වියදම් කරනවා. මේ ලොක්ඩවුන් කොට ඇති මහල් නිවාස සහ වතු විෂබීජහරණය අනිවාර්යයෙන් කළ යුතුයි.

කොළඹ ලොක්ඩවුන් ප්‍රශ්නයට අවසන් විසඳුම

දැන් කරන්න ඕන පීසීආර් පරීක්ෂණයට වඩා ඇන්ටිජන් ටෙස්ට් එක. ප්‍රතිදේහ බැලීම. මේ ලොක්ඩවුන් කරපු තැන්වල රාජකාරියේ යෙදෙන අයට ආරක්ෂක උපකරණ, මුළු මූණම වැහෙන ආරක්ෂිත ෆේස් මාස්ක්, දිග කබායවල්, ග්ලවුස් හිඟයකින් තොරව ලබාදිය යුතුයි.
පීසීආර් එකක් කරන ගාස්තුවෙන් ඇන්ටිජන් හයක් කරන්න පුළුවන්. රෝගය ව්‍යාප්ත වෙනවද කියලා බලන්න පුළුවන් ඒ පරීක්ෂණයෙන් පමණයි. වැදගත්ම දේ ජනතාව දැනුවත් කිරීම, සංවිධානය කිරීම, ඔවුන්ගේ නිවාසවලට සේවය සැපයීම, සෞඛ්‍ය අධ්‍යාපන කටයුතු ඉටු කිරීම හා කලට වේලාවට අත්‍යාවශ්‍ය අයගේ ලෙඩ රෝග පිළිබඳව කටයුතු සිදු කිරීම යනාදියයි.

වජිර ලියනගේ
– aruna

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

රටෙන්ම වසංගතයේ බියකරු දත්ත සගවනවා.. චන්දිම ජීවන්දර, අනුරුද්ද පාදෙණිය කියයි..

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ වසංගත රෝග විද්‍යා අංශය විසින් කොරෝනා වසංගත ව්‍යාප්තිය පිළිබඳව දත්ත සගවමින් සිටින බව ශ‍්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයේ ආචාර්ය චන්දිම ජීවන්දර් මහතා සහ රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සභාපති වෛද්‍ය අනුරුද්ධ පාදෙණිය මහතා චෝදනා කරයි.

වසංගත රෝග විද්‍යා අංශය විසින් ජනාධිපතිතුමාට හෝ නිවැරදි දත්ත ලබා නොදෙන බවත් රට ලොක්ඩවුන් කරගැනීමට නොහැකි එනිසා බවත් ඔවුන් චෝදනා කළහ. රූපවාහිනි වැඩසටහනට එක්වෙමින් ඔහු මෙම අදහස් පල කරන ලදී.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

ලෝකයම මවිත කරමින් චීන-රුසියා එන්නත් මෙරට හදන්න සූදානම්…

කොරෝනා වෛරසය පාලනය සඳහා එන්නත් නිෂ්පාදනය කිරීමේ කටයුතු මෙරට දී ආරම්භ කිරීමට රජයේ අවධානය යොමු වී තිබේ. රාජ්‍ය ඖෂධ නීතිගත සංස්ථාවේ සභාපති වෛද්‍ය ප්‍රසන්න ගුණසේන මහතා සඳහන් කරන්නේ චීනයේ සයිනොෆාම් හා රුසියාවේ ස්පුට්නික් එන්නත් මෙරට නිෂ්පාදනය කිරීමට එම රටවල තානාපතිවරුන් සමග සාකච්ඡා කරමින් සිටින බවයි.

මෙරට එන්නත් නිපදවීම සඳහා යෝජනා වී ඇති ස්ථානයක් නිරීක්ෂණය කිරීමට චීන සහ රුසියානු තානාපති කාර්යාලවලින් දැනටමත් එකඟතාවය පළකර ඇතැයිද ඒ මහතා තව දුරටත් කියා සිටියේය.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

රටපුරා දිස්ත‍්‍රික් හා ප‍්‍රාදේශීය ලේකම්වරුන්ට ලොක්ඩවුන් මාර්ගෝපදේශ මාලාවක් නිකුත් කරයි…

කිසියම් ප්‍රදේශයක් හෝ දිස්ත්‍රික්කය ආවරණය වන පරිදි හුදෙකලා කිරීමක් සිදුකළ හොත් ඒවායේ අත්‍යවශ්‍ය සේවා සැපයුම් හා අඛණ්ඩව පවත්වාගෙන යාම සම්බන්ධයෙන් උපදෙස් මාලාවක් නිකුත් කර තිබේ.

ආර්ථික පුනර්ජීවන හා දරිද්රතාවය තුරන් කිරීම සඳහා වන ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකාය විසින් සියළුම දිස්ත්‍රික්ක ලේකම්වරුන් සහ ප්‍රාදේශීය ලේකම්වරුන් වෙත නිකුත් කර ඇති එම උපදෙස් පත්‍රිකාව මෙසේය.

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

ප‍්‍රධාන පුවත්1 day ago

තවත් ප‍්‍රදේශ ගණනක් ලොක්ඩවුන්… ලැයිස්තුව මෙන්න

වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි තවත් ග්‍රාම නිලධාරි වසම් 11 ක් හුදකලා කර ඇත. දිස්ත්‍රික්ක 3 කට අයත් මෙම ග්‍රාම නිලධාරි...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

නැගෙනහිර පලාතේ ලොක්කටත් කොවිඩ් හැදෙයි..

මේ වන විට ඇය සිය පෞද්ගලික වෛද්‍යවරයාගේ අධීක්ෂණය යටතේ ප්‍රතිකාර ලබමින් පසුවන බව ඇයගේ මාධ්‍ය අංශය නිවේදනය කරයි. නැගෙනහිර පළාත් ආණ්ඩුකාර...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

හැදුනුම්පතේ අවසාන අංකය මත පමණක් නිවසින් බැහැර වන්න.. අළුත්ම නීතිය මෙන්න

නව සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ මාලාවක් නිකුත් කරමින් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා සඳහන් කර තිබෙන්නේ හෙට දිනයේ සිට නිවසකින් පිටවීමට අවසර ඇත්තේ...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

ඇගළුම් සේවිකාවන් හදිසියේ ලෙඩවෙති.. 9%කට කොරෝනා..

මස්කෙලිය සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිලධාරි කාර්යාලය යටතේ පාලනය වන නොර්වුඩ් ප්‍රදේශයේ පෞද්ගලික ඇගළුම් කර්මාන්ත ශාලාවක ආශ්‍රිතයන් 100 දෙනෙකුගෙන් (09) දින සිදු...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

හෙට සිට රටටම ගමන් තහනම්…

හෙට (13) දින රාත්‍රී 11.00 සිට 17 වන සඳුදා අලුයම 4.00 දක්වා රට පුරාම සංචාරණ සීමා පනවා ඇත. නමුත් එම...

උණුසුම් පුවත්2 days ago

රටෙන්ම වසංගතයේ බියකරු දත්ත සගවනවා.. චන්දිම ජීවන්දර, අනුරුද්ද පාදෙණිය කියයි..

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ වසංගත රෝග විද්‍යා අංශය විසින් කොරෝනා වසංගත ව්‍යාප්තිය පිළිබඳව දත්ත සගවමින් සිටින බව ශ‍්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයේ ආචාර්ය චන්දිම...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

සියළු වෙළදසැල් රාත්‍රී 07ට වැහෙයි..

සබරගමු පළාතේ ෆාමසි හැර සියලුම වෙළඳසැල් රාත්‍රි 7න් පසු වසා දැමීමට කටයුතු කරන ලෙස සබරගමු පළාත් ආණ්ඩුකාර ටිකිරි කොබ්බෑකඩුව මහතා...

උණුසුම් පුවත්2 days ago

ලෝකයම මවිත කරමින් චීන-රුසියා එන්නත් මෙරට හදන්න සූදානම්…

කොරෝනා වෛරසය පාලනය සඳහා එන්නත් නිෂ්පාදනය කිරීමේ කටයුතු මෙරට දී ආරම්භ කිරීමට රජයේ අවධානය යොමු වී තිබේ. රාජ්‍ය ඖෂධ නීතිගත...

ප‍්‍රධාන පුවත්2 days ago

ප‍්‍රදේශ 13ක් ලොක්ඩවුන්.. ලයිස්තුව මෙන්න..

දිස්ත්‍රික්ක 6කට අයත් ග්‍රාම නිලධාරි වසම් 13ක් වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි හුදෙකලා කිරීමට කටයුතු කර තිබේ. කොරෝනා ආසාදිතයන් වැඩි වශයෙන්...

ප‍්‍රධාන පුවත්3 days ago

ඔක්සිජන් ටැංකි විශාල තොගයක් ලංකාවට..

ශ්‍රී ලංකාවට චීනය විසින් විශාල ප්‍රමාණයේ ඔක්සිජන් සිලින්ඩර දසදහසක් ඇතුළු වෛද්‍ය උපකරණ විශාල තොගයක් පරිත්‍යාග කර තිබේ. අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News