Connect with us

උණුසුම් පුවත්

කවුද හොඳම? – අසංක හදිරම්පෑල

ශ්‍රී ලංකාවෙන් බිහිවුණු දක්ෂතම වේගපන්දු යවන්නා ලසිත් මාලිංග කියලා හිතාගෙන ඉන්න චූටි පුතාලා හැමතැනම. එහෙම කිව්වහම මේ ‘මාලිංග ෆෑන් දරුවන්ට’ තරහ ගිහින් මෙහෙම අහනවා. ‘අපේ මාලි අන්තිම ඕවර් කීයක නම් මැච් කීයක් බේරලා තියෙනවද ? හැට්-ට්‍රික්ම කීයද ? කොණ්ඩෙම කොච්චර හැඩද ? කටම කොච්චර සැරද ? තොට පිස්සුද මී හරකා ! ක්‍රිකට් දන්නැති එකා !’

ඔව්, මාලිංග මැච් බේරලා තියෙනවා. එකක් නෙමෙයි ගොඩක්. 2014 දි 20-20 ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරගයෙදි දෝනි සහ යුවරාජ්ව හිර කරපු හිර කිරිල්ල ඇතුළුව. කඩුලු ත්‍රිත්වයන් කිහිපයකුත් ඇතුළුව. එක පිට කඩුලු 4 දවාගත් අවස්ථා ඇතුළුව. මාලිංග කියන්නෙ විවාදයකින් තොරවම ලෝක මට්ටමේ වේගපන්දු යවන්නෙක්.

හැබැයි මේ කතාවත් අහන්නකෝ ඉතින් පුතාලා ටික…

අපට හිටියා චමින්ද වාස් කියලා වමත් මැදිවේග පන්දු යවන්නෙක්. එයා පැ.කි.මී. 140 ක විතර හයියෙන් පන්දු යැව්වෙ නම් නෑ. වැඩිපුර තරග ලැබුනෙත් මැරිච්ච තණතීරුවල. යෝකර් කින්ග් කියලා කවුරුත් කිව්වෙත් නෑ. ෆෑන් ක්ලබ් එකක් තිබුනෙත් නෑ. කවුරුත් එයා වගේ කොණ්ඩ දැම්මෙත් නෑ. යෝකර්ස් 6 ක් එකදිගට දැම්මෙත් නෑ. හැබැයි එයා මැච් බේරුවා, එක ක්‍රමයකින්.

පළවෙනි පන්දුවාර 5 ඇතුළත ප්‍රතිවාදී පිතිකරණ බල ඇණියෙ අත පය ගලවලා. ඒ කියන්නෙ පළමු කඩුලු 2-3 අතරට ඉක්මණින් ගිහිල්ලා, පීඩනය මැදට ප්‍රතිවාදී හොඳම පිතිකරුවන් ඉක්මණින් ගෙනල්ලා, අනෙක් පන්දු යවන්නන්ට ඔවුන්ව දවාගන්න අවස්ථාව හදලා දුන්නා.

ආරම්භක වේගපන්දු යවන්නෙක් කරන්න ඕන එච්චරයි.

හැබැයි එයා ඊට වඩා දේවල් කරා. කණ්ඩායමට ඕන නම් මැද ඕවර්ස්වල විකට් ගන්න, එයා ඒකත් කරලා දුන්නා. අන්තිම ඕවර්ස් 10 දිත් ඇවිත් කඩුලු ගත්තා. විවිධ පන්දු යැව්වා. බවුන්සර්, ඉන් ස්වින්ග්, අවුට් ස්වින්ග්, කටර්ස්, ස්ලෝ බෝල්, යෝකර්ස් වගේ. 2004 පෙබරවාරියෙදි අන්තිම ඕවරේක ලකුණු 8 ක් ඩිෆෙන්ඩ් කරපු හැටි තාම මතකයි. එදා එතකොට බැට් කරේ අති ප්‍රවේගකාරියෙක් වෙච්ච ඕස්ට්‍රේලියානු ක්‍රීඩක ඇන්ඩෲ සයිමන්ඩ්ස් කියලා ඊටත් වඩා හොඳට මතකයි. (2008දි ෂිව්නරින් චන්ද්‍රපෝල් බෝල් 2 කට ලකුණු 10 ක් ගහලා මැච් එකක් වාස්ගෙන් උදුරගත්තු එකත් මතක නිසා ඒක පැත්තකින් තියමුකෝ)

ටෙස්ට් තරගවලදි වාස් වෙනම ජොබ් එකකුත් කළා. මුත්තයියා මුරලිදරන් කියන ශ්‍රේෂ්ඨ දගපන්දු යවන්නා තමන්ට තරමක් වාසි තණතීරු මත එක් අන්තෙකින් පන්දු යවද්දී, වාස් දාඩිය පෙරාගෙන අනෙක් අන්තෙන් පන්දු යැව්වා. ඒවා බොහෝවිට මැරිච්ච තණතීරු. ‘මට ආබාධ එනවය, මං දිහා කවුරුත් බැලුවෙ නැතය, කඩුල්ලේ තණකොළ නැතය, ඔක්කොම බැලුවෙ මුරලි දිහාය’ කියලා කියනව මේ වෙනතුරු දැකලා නෑ. එයා අවුරුදු ගානක් ක්‍රිකට් ගැහුවෙ කොන්දේ ආබාධයක් තියාගෙන. හැබැයි දූවිලි පිරුණු, වේලුණු විකට් එකක පන්දු යවන්න ඕන කොහොමද කියලා එයා අත්දැකීමෙන් ඉගෙන ගත්තා.

එයාට මුහුදෙන් එහාත් එකයි, මෙහාත් එකයි. මැරිච්ච විකට් උඩ ගහපු සමහර තරගවලදි ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම දගපන්දු යවන්නා කඩුලු 5 යි, වාස් 4 යි. වාස් එච්චර තරගකාරියි. 
සමහර වෙලාවට මුරලිදරන්ටත් පිතිකරුවෙක් වදයක් වෙනකොට මුරලි කෙලින්ම යන්නෙ වාස් ළගට. ‘මට අහවලා ගලවලා දියන්’, මුරලි ඔහොම කියපු බව වාස් අද කියන්නෙත් ඇහුවොතින් විතරයි.

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් වලින් විශ්‍රාම යනකොට එයා මෙහෙම දේවල් කරලා තිබුනා.
ටෙස්ට් තරග 111 කදී කඩුලු 355 යි.
එක්දින තරග 322 කදී කඩුලු 400 යි. (ලෝකයෙන්ම 4)
ටෙස්ට් කඩුලු 300 සහ එක්දින කඩුලු 400 පසුකළ එකම ශ්‍රී ලංකා වේගපන්දු යවන්නා.
ජාත්‍යන්තර ඉනිමකදී කඩුලු 5 දස්කම් – 16 යි.
එක්දින කඩුලු ත්‍රිත්ව – 2 යි.
ලොව හොඳම එක්දින පන්දු යැවීම – 19/8 (2001)
එක්දින තරග පන්දුවාරයක් තුළ පන්දු යවන්නෙකු විසින් ලබාගත් වැඩිම කඩුලු ප්‍රමාණය – 4 (2003)
ලොව එක්දින තරගයක ආරම්භක පන්දු 3 න් කඩුලු ත්‍රිත්වයක් වාර්තා කළ එකම පන්දු යවන්නා
එක්දින තරගයක පළමු පන්දුවෙන්ම වැඩිම කඩුලු දවාගත් පන්දු යවන්නා – 5
ලෝක කුසලාන තරගාවලියකදී වැඩිම කඩුලු වාර්තා කළ ශ්‍රී ලාංකිකයා – කඩුලු 23 (2003)
දැනට වසර 142 ක ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ඉතිහාසය තුළ ටෙස්ට් ලකුණු 3000 සහ ටෙස්ට් කඩුලු 300 පසුකළ එකම ශ්‍රී ලාංකිකයා. (ලොව 9 දෙනාගෙන් එක් අයෙක්)

එයා කණ්ඩායම වෙනුවෙන් පිත්තෙන් වුණත් අවස්ථාව ලැබුනොත් දායක වෙන්න දෙපාරක් හිතුවෙ නෑ. ඒ කාලෙ වාස්ව හැඳින්වුවෙ පන්දු යවන්නෙක් හැටියට විතරයි. ඒත් අද ලංකාවෙ ඉන්නවයි කියන තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩකයන්ටත් වඩා හොඳට එයා අවශ්‍යම මොහොතේ පිත්ත හසුරුවලා තරග දිනවලා තියෙනවා.

දැන් එයා ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට්වලින් විශ්‍රාම අරගෙනත් අවුරුදු 10 කට කිට්ටුයි. ඒත් තාමත් ‘වැඩ්ඩා මම’ය කියනවා අහලා නෑ.

‘එයා වැඩ්ඩා’ය කියන්නෙ ක්‍රිකට් හොඳට බලපු දෙස් විදෙස් ප්‍රේක්ෂකයො සහ විචාරකයො. ඩීන් ජෝන්ස් එයාට කිව්වෙ “Doctor death” කියලා. මැරුණු තණතීරුවල, අවසන් පන්දුවාරවලදි එයා කරපු දේවලුයි, පිතිකරුවෙකු තමන්ටවත් නොදැනී මරණය කරා සූදානම් කරවපු අපූරුවයි නිසයි තමයි ඒ.

ඉතින් චමින්ද වාස් තමයි ඔහුගෙ නම. ඔහු තමයි මෙතෙක් ශ්‍රී ලංකාවෙන් බිහිවුණු දක්ෂතම ජාත්‍යන්තර වේගපන්දු යවන්නා. සැකයක් එහෙම තියෙනවා නම් පරණ මැච් ටිකක් හොයාගෙන බලන්නකෝ. මේවා ඊළඟ පරපුරට භාරදෙන එක අපේ වගකීමනේ.

ඒත් විශ්වාස නැතිනම් සචින් ටෙන්ඩුල්කාර්ගෙන් ඇහුවත් කමක් නෑ. එක්දින ක්‍රිකට්වලදි විතරක් වාස් 9 වතාවක් සචින්ව කොර කරලා අවුට් කරලා තියෙනවා. ඔය කොරෝනාවලට කලින් තිබුණු ‘ලෙජන්ඩ්ස් තරගාවලියෙදිත්’ සචින්ට පුදුම වදයක්නෙ මේ චමින්ද වාස් අංකල් දුන්නෙ.

සචින් ටෙන්ඩුල්කාර් කියන්නෙත් කබ්බෙක් නෙමෙයිනෙ ඉතින් නේද ? ඒ විතරක්යැ, වාස් ක්‍රිකට් පටන්ගත්තු කාලෙ ඉඳන්ම ඔහුට අහන්න ලැබුනෙ ‘තමුසෙ වැඩක් නෑ ඕයි’ කියන එක. MRF ඇකඩමියෙදි ඩෙනිස් ලිලී වගේ අත්දැකීම් බහුල වේගපන්දු උපදේශකයන් පවා කිව්වෙ ‘උඹ නම් මදි !’ කියන එකමයි.

ඒත් මේ වාස් අංකල්ට තිබුනා ලොකු ගටක්. ඒ නිසා තනියෙන් මහන්සි වුනා. ආබාධ ආවත් නාවත්. බෝල 6 ඕවර් 20-25 දැම්මා. ටෙස්ට් මැච්වලදිත් මුරලි එක්ක හරි හරියට ඕවර් 20-25 දාපු අවස්ථා තිබුනා. මස් පිඩුවක්වත් රිදෙන්නැතුව ඒ වැඩේ කරන්න පුළුවන් කියලද පුතාලා හිතන්නෙ ? බෑනෙ, වේගපන්දු යවද්දි එහෙම බෑනෙ. රිදුම් ඉවසන්න වෙනවනෙ. ඉතින් අවුරුදු කිහිපයක් යද්දි, අන්තිමට ඔප්පු වුනා කවුද වැඩක් ඇත්තෙ, කවුද වැඩක් නැත්තෙ කියලා.

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

අලුත් රටට-අලුත් බෙහෙත්.. රු. 130 බෙහෙත දැන් රු. 67 කට..

මීට පෙර ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදනය නොකළ ඖෂධ රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව මගින් නිෂ්පාදනය කර එලිදැක්වීමේ වැඩසටහන යටතේ නිමොඩපීන් (Nimodipine) ඖෂධය එළිදැක්වීම රත්මලාන SPMC පරිශ්‍රයේදී සිදු කෙරිණි.

රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාවේ සභාපති වෛද්‍ය උත්පල ඉන්ද්‍රවංශ මහතා අතින් ඖෂධ නිෂ්පාදන සැපයීම හා නියාමන ගරු රාජ්‍ය අමාත්‍ය මහාචාර්ය වෛද්‍ය චන්න ජයසුමන මහතාටත් ඉන් අනතුරුව අමාත්‍යතුමා විසින් ස්නායු ශල්‍ය රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය සුනිල් පෙරේරා මැතිතුමාට ඖෂධය පිළිගැන්විණි. 

වෛද්‍ය සැපයුම් අංශය මෙම ඖෂධය මිලදී ගැනීමේදී එක් පෙත්තකට මීට පෙර රුපියල් 130 ක් වැය කර තිබූ අතර රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව (SPMC) මෙම ඖෂධය සපයන්නේ රුපියල් 67ක මිලකට ය.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

බ්‍රිතාන්‍ය ගුවන් තහනම ඉවත් කරයි

බ්‍රිතාන්‍ය තුළ පැතිර යමින් තිබෙන නව කොවිඩ් ප්‍රභේදය හේතුවෙන් පනවා තිබූ තාවකාලික ගුවන් ගමන් තහනම වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි අත්හිටුවීමට තීරණය කර තිබෙනවා. ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ උපදෙස් මත මෙම තීරණය ගත් බවයි විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශය නිවේදනය කරන්නේ.

ඒ අනුව බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන් සඳහා රට විවෘත කිරීමට තීරණය කර තිබෙනවා. ජනාධිපතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් අද පැවති සෞඛ්‍ය බළධාරීන්ගේ රැස්වීමකදී තීරණය කර තිබෙන්නේ බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන් සඳහා දින 14 ක නිරෝධායන කාලසීමාවකට යටත්ව මෙරටට පැමිණීමට අවසර ලබාදිය යුතු බවටයි.

ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශය විසින් හඳුන්වා දී ඇති මාර්ගෝපදේශවලට යටත්ව බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන්ට මෙරටට සංචාරය කිරීමට අවස්ථාව හිමි වේ.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

ඉන්දියාවට ත‍්‍රිකුණාමල තෙල් ටැංකි අහිමි වෙයි.. අයිතිය ලංකාවට..

කොළඹ වරායේ සිට කොලොන්නාව නිමාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම වෙත දිවෙන ඉන්ධන නල පද්ධතිය පිහිටි භූමියේ අනවසරයෙන් වසර 35 කට වැඩි කාලයක් පදිංචිව සිටි පවුල් 112 ක් සදහා ඛණීජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවත් භාණ්ඩාගාරයත් ඒකාබද්ධව රුපියල් මිලියන 500ක වියදමින් මහල් නිවාස ලබාදීමේ වැඩසටහනක් බලශක්ති අමාත්‍ය නීතිඥ උදය ගම්මන්පිල මහතාගේ ආරාධනයෙන් අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් .17 දින කොලොන්නාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම් පරිශ්‍රයේදී පැවැත්විණි. බලශක්ති අමාත්‍යතුමන් එහිදී සිදු කළ කතාව.

ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි නොබෝ දිනකින් අප සතුයි

මහින්ද නම් යුග පුරුෂයා

මෙම උත්සවයේ ප්‍රධාන අමුත්තා විදිහට ඔබතුමාට ආරාධනා කළේ ඔබතුමන් මේ රටේ අග්‍රාමාත්‍යතුමන් නිසා නෙමේ, ඔබතුමා මේ නිවාස මිලදී ගැනීමට අරමුදල් වලින් කොටසක් සැපයූ මුදල් අමාත්‍යතුමා නිසාත් නොවේ, අපි ඔබතුමාට ඇරයුම් කළේ ඔබතුමන් මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමන් නිසයි. වරක් පාර්ලිමේන්තුවේ දී ඔබතුමා ප්‍රකාශ කළ ආකාරයෙන්ම, ඔබතුමා දැරූ ඔබතුමා දරණ සියලුම නාමයන්ට වඩා මහින්ද රාජපක්ෂ කියන නාමය දැවැන්ත කියන එකයි අපේ විශ්වාසය. මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි ඔබතුමා යුග පුරුෂයෙක්. මහින්ද රාජපක්ෂ කෙනෙක් ඉතිහාසයේ කවදාවත් සිටියෙත් නෑ. අනාගතයේ බිහි වෙන්නෙත් නෑ.

ඔබතුමා කොටි ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව කරපු අරගලය අපි ඇස් දෙකෙන් දැක්කා. ඒ යුද්ධය දුටුගැමුණු රජතුමා එළාර රජතුමාට එරෙහිව කරපු යුද්ධයටත් වඩා අභියෝගාත්මක යුද්ධයක් වුණා. දුටුගැමුණු රජතුමාට විරුද්ධව එතුමාගේ කකුළෙන් අදින්න ඒ කාලේ විපක්ෂයක් තිබුණේ නෑ. ඒ වගේම කරන වැඩේ ජනතාවගේ මනසේ ව්‍යාකූල කරන්න රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන ජාලයක් තිබුණෙත් නෑ. බලපෑම් කරන්න විදේශීය ප්‍රජාවන් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවන් සිටියේ නෑ. බල්ලුක කියන ඉන්දියානු සහෝදරයට හමුදාව ඇරගෙන එන ලෙස එලාර රජතුමා පණිවිඩයක් යැව්වත් පණිවිඩය ගිහිල්ලා හමුදාව එන විට යුද්ධය ඉවර වෙලාත් ඉවරයි. අද වගේ ක්ෂණිකව බලපෑම් කරන්න, සම්මන්ත්‍රණ තියන්න, හමුදා එවන්න හැකියාවක් එදා තිබුණේ නෑ. ඒ සියල්ලටම වඩා ජනතාවගේ මනස විකෘති කරන්න බොරු ප්‍රචාර කරන සමාජ ජාල මාධ්‍යන් එදා තිබුණෙත් නැහැ.

ඒ නිසා අතිගරු මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි ඔබ තුමා මේ රටට ගෙනාපු ජයග්‍රහනය, අතීතයේ අප ලද සියළුම ජයග්‍රහනයන් ට වඩා විශිෂ්ටයි අද්විතීය‍යි කියන එකයි අපේ විශ්වාසය. ඒ නිසයි ඔබතුමා අද අපේ ප්‍රධාන අමුත්තා වෙන්නේ.

ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම

ගරු මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි, 2010 ජනාධිපතිවරණයේ දී ඔබතුමා ජනවරම ඉල්ලූ ‍ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශණයේ ඔබතුමා ජනවරම ඉල්ලනවා, ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කරන්න. එදා ඔබට දැවැන්ත ජනවරමක් ලැබුණත් එය මහ පොළොවේ ක්‍රියාත්මක වුණේ නෑ. ඒ නිසා තමයි මේ අමාත්‍යාංශය භාර ගැනීමෙන් අනතුරුව අද අමාත්‍යාංශයේ දැක්ම බවට ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම කියන තේමාව යොදාගෙන තියෙන්නේ . අපි ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය කරා යන ගමනේදී, අපිට තෙල් ගබඩා කිරීමේ හැකියාව, අපේ ධාරිතාව අතිශයින්ම තීරණාත්මක වෙනවා. ඒ නිසා තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම අපේ ක්‍රියාවලිය තුළ ඉතා වැදගත් සමාගමක් බවට පත් වෙනවා. ඉතාම වැදගත් ආයතනයක් බවට පත්වෙනවා. මේ වන විට ගරු අග්‍රාමාත්‍යතුමනි මෙට්ට්‍රික් ටොන් දහදාහක ධාරිතාවෙන් යුත් ටැංකි නමයක් ඉදිකිරීම් කටයුතු අපි ආරම්භ කරල තියනවා.

ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි සංකීර්ණය නොබෝ දිනකින්ම අප සතු වන බව

මං විශේෂ දෙයක් කිව යුතුයි. ත්‍රිකුණාමලයේ තියෙන තෙල් ටැංකි ශ්‍රී ලංකාවට ලබා ගැනීම පිළිබඳ සාකච්ඡා පසුගිය ඉරිදා අවසන් කරන්න පුළුවන් වුණා. තාම මේක කොහෙවත් නිවේදනය කර නැහැ. ඉන්දියානු මහා කොමසාරිස් තුමාත් එක්ක තිබුණු අර්බුද සියල්ල කතා කරලා විසඳගන්න පුළුවන් වුණා. විශේෂයෙන් සිහිපත් කරන්න ඕන ඉන්දියානු මහා කොමසාරිස්තුමා ඉතාම නම්‍යශීලී වෙමින් 2017 අත්සන් කල ගිවිසුමේ තිබෙන විධිවිධාන අමතක කරමින්, කළමනාකාරීත්වය එක්ක සාකච්ඡා කරලා, වෘත්තීය සමිති එක්ක සාකච්ඡා කරලා අපි විසින් ඉදිරිපත් කරපු කොන්දේසි සියල්ලටම එකඟතාවය පළකලා. මම මේ අවස්ථාවේ එය කෘතඥ පූර්වකව සිහිපත් කරන්න ඕන.

දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පස්සෙ මේ දක්වා නිසි ලෙස ප්‍රයෝජනයට ගත්තේ නැති , 2003 සිට අපට අහිමි වුණු අපේ මහා සම්පතක් වන ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි සංකීර්ණය නොබෝ දිනකින්ම අප සතු වන බව අපි බොහොම ආඩම්බරයෙන් ප්‍රකාශ කරනවා. ත්‍රිකුණාමලය ආසන්නයෙන් යන නැව් වලින් සාතිශය බහුතරය ඉන්දියාවට අයත් වෙන්නේ ඒ නිසා ඒ වෙළඳපොළ දිනාගැනීමට නම් ඉන්දියාවේ සහයෝගය අපට අත්‍යවශ්‍යයි . එම නිසා ලංකා අයිඕසි සමාගමත් සමග එකතුව ඉතාම සහයෝගයෙන් මේ තෙල් ටැංකි සංවර්ධනය කරල ලංකාවට දැවැන්ත විදේශ විනිමය උපයන තැනක් බවට, වසර අසූවක් පමණ නිදැල්ලේ ප්‍රයෝජනයක් නොගෙන තිබූ මෙම සම්පත භාවිතා කරන්නට නුදුරු අනාගතයේ දීම අපි කටයුතු කරනවා කියන එක අපි ජාතියට ප්‍රතිඥා දෙන්න කැමතියි.

තෙල් නල එලා තිබු භූමියේ අනවසර පදිංචිකරුවන්ට නව නිවාස

අද අපේ ගමනෙ ඉතාම වැදගත් දෙයක් තමයි .අපේ තෙල් නල පද්ධතිය. සමහර නල අවුරුදු හැත්තෑවක් පරණයි .හැබැයි මේකෙ ආයුකාලය අවුරුදු තිහයි. වරින් වර තෙල් කාන්දු වීම් නිසා අපටත් පාඩුවක් වෙනවා. පරිසරයට ඊටත් වඩා පාඩුවක් වෙනවා . තෙල් නල පද්ධතිය අලුතෙන් ඉදි කිරීමේදී අපට තිබුණ එක අභියෝගයක් තමයි වසර තිස් පහකට අධික කාලයක් මෙම තෙල් නල එලා තිබු භූමිය උඩින් නිවාස ඉදිවෙලා තියෙන එක . අපි නිවාස 112ක් අඳුනගත්ත. ඒ අනුව තමයි ඛණීජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවත් භාණ්ඩාගාරයක් ඒකාබද්ධව රුපියල් මිලියන 500ක් වෙන් කලේ, මේ නිවාස වල ඉන්න අයට මහල් නිවාස ලබා දීලා මේ නිවාස ඉවත් කිරීම සඳහා.

සමහරු අපෙන් අහනවා ඒ අය පදිංචි වෙලා ඉන්නේ රජයේ ඉඩමක නීතිවිරෝධීව නේද ? නීතිවිරෝධීව ඉන්න අය ඉවත් කරන්න වෙනම ගෙවල් දෙන්න ඕනද? කසිප්පු පෙරෙන කෙනෙක් අල්ලපුවම එයාට තැබෑරුමක් දීලද කසිප්පු පෙරන එක නතර කරන්නේ කියලා සමහරු අපෙන් ප්‍රශ්න කරා. නීතිය කෙසේ වෙතත් අපි මානුෂික වෙන්න ඕන. වසර 35 ක් නීතිවිරෝධීව ඔවුන් ගෙයක් හදාගෙන හිටියට පස්සේ එයාලව පාරට ඇදලා දාන්න තරම් අමානුෂික වෙන්න ජනතාව පිළිබඳ සංවේදී ජනාධිපති කෙනෙක් සහ අගමැති කෙනෙක් ඉන්න ආණ්ඩුවක් විදිහට අපට හැකියාවක් නෑ. ඒ නිසා තමයි ඒ ජනතාවට අලුත් නිවාස නොමිලේ ලබා දීලා, ඒ බිම් අපේ නල පද්ධතිය ප්‍රතිසංස්කරණය කර ගත හැකි ආකාරයට නැවත නිදහස් කරගන්න කටයුතු කළේ .

ඒ නිසා මේ නිවාසලාභීන් බොහොම සුහදශීලීව අපිත් එක්ක මේ ගනුදෙනුව කරන්න සම්බන්ධ වීම ගැන, ඔවුන් රටේ නීතියට එකඟව කටයුතු කරන්න අපිත් එක්ක එකඟ වීම ගැන ඒ අයටත් අපේ ප්‍රණාමය පුද කරනවා.

ශ්‍රී ලංකාව දුක්වින්ද යුගය නුදුරු අනාගතයේ දීම අවසන් කරනවා

ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම සම්බන්ධයෙන් තීරණාත්මක වසරක් බවට 2021 පත් වේවි කියලා අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා. අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා සපුගස්කන්දේ ත්‍රිකුණාමලයෙන් හම්බන්තොටත් තෙල් පිරිපහදු තුනක් ආරම්භ කරන්න වසර හැටකින් ලංකාවේ තෙල් පිරිපහදුව බිහිවෙලා නෑ. වසර හැත්තෑවක් පමණ පරණ තෙල් නල පද්ධතිය අලුත් කරන්න ඒ වගේම මේ වසර තුල මන්නාරම් ද්‍රෝණියේ තෙල් සහ ගෑස් ගොඩගැනීමේ කටයුත්තත් අලූත් ආයතන බිහි කරලා අලුත් නීති රීති පද්ධතියක් යටතේ ආරම්භ කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

අපේ තියනවා ඩොරොඩා කියලා ළිදක්, දෙදහස් එකොළහේ දී කැනපු ඒහි ගෑස් තියනවා වසර 30කට මෙගාවොට් 1000 ක විදුලි බලාගාරයක් නඩත්තු කිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත්. බැරකියුඩා කියන ළිඳේ වසර දහයක් මෙගාවොට් 300 ක ගෑස් විදුලි බලාගාරයක් නඩත්තු කරන්න ප්‍රමාණවත් ගෑස් තියෙනවා .මේ මහා සම්පත පොළොව යට තියාගෙන අපි ලෝකයට ණය වෙමින් දුක් විඳිමින් සිටිනවා. ඒ නිසා ශ්‍රී ලංකාව දුක්වින්ද යුගය නුදුරු අනාගතයේ දීම අවසන් කරනවා කියන ප්‍රතිඥාව ජාතියට ලබාදෙනවා.

සීමාසහිත ලංකා ඛනිජ තෙල් ගබඩා පර්යන්ත සමාගමේ සභාපති මොහොමඩ් උවයිස් මහතාද මෙහිදී අදහස් දැක්වූ අතර බලශක්ති අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් කේ.ඩී.ආර්.ඔල්ගා, ලංකා ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවේ සභාපති නීතිඥ සුමිත් විජේසිංහ, අයි ඕ සී සමාගමේ කලමණකාර අධ්‍යක්ෂ මනෝජ් ගුප්තා, ඇමතිතුමන්ගේ පුද්ගලික ලේකම් උපුල් විජේසේකර යන මහත්වරුන් සහ සීමාසහිත ලංකා ඛනිජ තෙල් ගබඩා පර්යන්ත සමාගමේ නිලධාරීන් වෘතීය සමිති නායකයින් ඇතුළු පිරිසක් මේ සඳහා සහභාගී විය.

– media unit

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

අලුත් රටට-අලුත් බෙහෙත්.. රු. 130 බෙහෙත දැන් රු. 67 කට..

මීට පෙර ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදනය නොකළ ඖෂධ රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව මගින් නිෂ්පාදනය කර එලිදැක්වීමේ වැඩසටහන යටතේ නිමොඩපීන් (Nimodipine) ඖෂධය...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

බ්‍රිතාන්‍ය ගුවන් තහනම ඉවත් කරයි

බ්‍රිතාන්‍ය තුළ පැතිර යමින් තිබෙන නව කොවිඩ් ප්‍රභේදය හේතුවෙන් පනවා තිබූ තාවකාලික ගුවන් ගමන් තහනම වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි අත්හිටුවීමට...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

ඉන්දියාවට ත‍්‍රිකුණාමල තෙල් ටැංකි අහිමි වෙයි.. අයිතිය ලංකාවට..

කොළඹ වරායේ සිට කොලොන්නාව නිමාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම වෙත දිවෙන ඉන්ධන නල පද්ධතිය පිහිටි භූමියේ අනවසරයෙන් වසර...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

එක් දිනෙක වැඩිම කොරෝනා මරණ වාර්තා වේ.. 13ක් මිය යයි..

කොරොනා වෛරසය ආසාදනය වූ තවත් පුද්ගලය 13 දෙනෙකු මරණයට පත් වී තිබේ. ඒ අනුව මෙරට කොරෝනා මරණ සංඛ්‍යාව 422 දක්වා...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

ඉන්දියාවට බදුදී තිබු ත්‍රිකුණාමලයේ ඉන්ධන ටැංකි නුදුරේදීම ශ්‍රී ලංකාව සතුවනවා

ත්‍රිකුණාමලයේ පිහිටි ඉන්ධන ටැංකි නුදුරු දිනකදීම ශ්‍රී ලංකාව සතුවන බව බලශක්ති අමාත්‍ය උදය ගම්මන්පිල ප්‍රකාශ කර සිටිනවා. කොලොන්නාවේ අද පැවති...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

මේක ඉන්දියාවේ ප්‍රාන්තයක් නෙමෙයි!

ඉන්දියාවට ශ්‍රී  ලංකාවේ දේශපාලන පක්ෂ පිහිටුවීමේ කිසිදු බලයක් නොමැති බවත් ශ්‍රී  ලංකාව යනු ඉන්දියාවේ තවත් ප්‍රාන්තයක් නොවන බවත් මහාචාර්ය මැදගොඩ...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

වසර 4කින් කිරිපිටි ආනයනය නවත්වනවා – නවසීලන්ත අගමැති ආවත් ආයේ හැරෙන්නේ නෑ!

දිනකට ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියනයක කිරි පිටි ආනයනය කෙරෙන බවත් ඉදිරි වසර හතර ඇතුළත මෙරට කිරිවලින් ස්වයංපෝෂිත කිරීමෙන් අනතුරුව කිරි පිටි...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

නව ප්‍රභේදය නිසා රට ලොක් ඩවුන් කිරීමේ කිසිම අවශ්‍යතාවයක් නැහැ – කොවිඩ් රාජ්‍ය ඇමති

කොවිඩ් නව ප්‍රභේදය සහිත ආසාදිතයින් හඳුනාගෙන තිබුණද රට ලෝක් ඩවුන් කිරීමේ කිසිම අවශ්‍යතාවක් මතු වී නැති බව ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා,...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

විමල් වීරවංශලා සමග ප‍්‍රබල දේශපේ‍්‍රමී විපක්‍ෂයක් හදන්න සූදානම්..

මෙරට විශාල ප්‍රබල විපක්ෂයක් නිර්මාණය වීමේ සූදානමක් ඇතැයි සමගි ජන බලවේග පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී හේෂා විතානගේ මහතා පවසයි. විමල් වීරවංශ ඇමතිවරයා...

උණුසුම් පුවත්3 weeks ago

ප්‍රජා අයිතිය රැකගන්න හිටපු ජනපති මෛත්‍රී අනුරාධපුරේ ඥානක්කා හමුවීමට යයි..

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ ප්‍රජා අයිතිය වසර 07කට අහෝසි කිරීමට පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරය පිළිබඳ විමර්ශනය කළ ජනාධිපති කොමිසම...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News