Connect with us

උණුසුම් පුවත්

පන්නගෙන ආ කෝටිපති ජපන් තරුණියගේ මවගේ අනියම් පෙම්වතාත් ලාංකිකයෙක්..

ජපන් ජාතික ධනවත් ව්‍යාපාරිකයෙකුගේ බාලවයස්කාර දියණියක එරට සිට අපහරණය කොට ලංකාවට පැහැරගෙන ආ බව කියන ශ්‍රී ලාංකික පෙම්වතකු පිළිබඳව වාර්තා පළවෙමින් තිබුණි. මාස හතකට එපිටදී පැහැරගැනීම සිදුකර ඇතත් මේතාක් සැඟවී සිටි යුවළ ඉකුත් 25දා කොච්චිකඩේ පොලිසිය විසින් සොයාගැනීමට සමත්ව තිබිණ. එහිදී අනාවරණය වූ කරුණු අනුව සිදුවීම මෙසේය.

මීගමුව මාරවිල මූදුකොටුව ප්‍රදේශයේ පදිංචි තරුණයෙකි. ඔහු මීට වසර හතරකට පමණ ඉහතදී වැඩිදුර අධ්‍යාපන කටයුතු වෙනුවෙන් ජපානය බලා පිටත්ව ගිය අයෙකි. ඔහුගේ හොඳම මිතුරා කටානේ පදිංචිකරුවෙකි. ඔහුද මෙරට සිට ජපානයට ගිය කෙනෙකි. එරටදී අධ්‍යාපනය ලබන අතරතුර යම් රැකියාවක නිරතවීමට ඔවුහු උත්සාහ ගත්හ. ඒ අනුව එරට මෑන් පවර් ආයතනයක් හා සම්බන්ධව තිබෙන අතර එහි හිමිකාරිය ජපන් ජාතික කාන්තාවකි. වැන්දඹුවක වන ඇය එක්දරු මවකි. ඈට අවුරුදු 15ක දියණියක සිටියාය. 53 හැවිරිදි ව්‍යාපාරික කාන්තාව සමග ගොඩනැගුණු සුහදත්වය පෙම් සබඳතාවක් දක්වා ගොඩනංවා ගැනීමට කටානේ පදිංචි තරුණයා සමත්ව තිබිණ. මේ අතර සැමියා මියගොස් තනිකඩව උන් ඇය වැඩිකල් නොයවා ඔහුව විවාහ කරගෙන සිය ස්වාමියා බවට පත්කර ගැනීමට කටයුතු කළාය.

එම කාන්තාවගේ මියගිය ස්වාමියා එරට හිටපු ධනවතෙකි. ඔහු මියයන්නට මත්තෙන් සිය දේපලවලින් වැඩි කොටසක් තම එකම දියණිය නමට ලියා තබා ඇත. එහෙත් ඒ සියල්ල දියණියට හිමිවන්නට නියමිතව තිබුණේ ඇයට අවුරුදු 16 සම්පූර්ණ වූ පසුවය. එබැවින් ඇගේ මව සිතැඟි ලෙස එකී දේපල භාවිත කළාය. මේ බව ඇයගේ ශ්‍රී ලාංකික සැමියා වෙතද පවසා තිබිණ. කටානේ පදිංචි ඔහු 30 හැවිරිදිය. ඒ අනුව ජපන් කාන්තාව විවාහ වී තිබුණේ අවුරුදු 23 ක් වයසින් අඩු තරුණයකු සමඟය. තත්ත්වය එසේ තිබියදී ලංකාවේ මිතුරන් දෙන්නාගෙන් මාරවිල පදිංචි තරුණයා ජපන් කාන්තාවගේ එකම දියණිය සමග සුහදත්වයක් ගොඩනගාගෙන තිබිණ. වසර දෙක තුනක් ඇතුළත ආදරවන්තයන් වූ ඔවුන්ගේ ඇසුර බොහෝ දුරගොස් තිබිණ.
සිය පෙම්වතා ගැන විශ්වාසය තැබූ 15 හැවිරිදි තරුණිය තමාට අයත් දේපල ගැන පෙම්වතාට පැවසුවාය. ඉන් ප්‍රමෝදයට පත් ඔහු දෙවැනුව බියටත් කලබලයටත් පත්වූයේ පෙම්වතිය හෙලිකළ තවත් කරුණක් නිසාය.

“අම්මා බැඳලා ඉන්න ලංකාවේ ඔයාගේ යාළුවාට වැඩිය වයසකුත් නෑනේ. අම්මා එයාට පුදුම කැමතියි. ඉතින් අම්මා කියනවා කවදා හරි මට ඒ මනුස්සයා කසාද බඳින්න කියලා. මගෙ වයස හරියනකම් අම්මා එයා එක්ක ඉන්නවාලු. ඊට පස්සෙ මට එයා බඳින්න කැමති වෙන්න කියලා බලකරනවා. මම ඒක කරන්නෙ නෑ. මේ ගැන අම්මා අර මනුස්සයාටත් කියලා. එයා අම්මට වඩා ඒකට කැමතියි.”

මේ කතාවත් සමග දෙලොව රත්වූ පෙම්වතා ඒ බව කාටවත් නොකියා පෙම්වතිය හා කතිකා කරමින් මවට හොරෙන් ලංකාවට පලායාමට සැලසුම් කළේය. ඒ අනුව අවශ්‍ය කරන ලියකියැවිලි සියල්ල සකසා ගැනුණේ පෙම්වතියගේ මවට රහසිනි. කටයුතු එසේ සිදුකර තිබුණේ දෙදෙනාගේ පෙම් සබඳතාව ගැන වටින් ගොඩින් මවට සැලවී තිබුණු නිසාය. මේ කාලය වනවිට මවගේ ශ්‍රී ලාංකික සැමියා ලංකාවට පැමිණි සිටියේය. ලද අවස්ථාවෙන් ප්‍රයෝජන ගත් තරුණ යුවළ සියල්ල සූදානම් කොටගෙන කාටත් හොරා ලංකාවට පැන ගියහ.

හිටි හැටියේම නිවසින් අතුරුදන් වූ දියණිය සෙවීමේදී ඇගේ පෙම්වතාත් අතුරුදහන්ව ඇති බව දැනගෙන ඇත. පසුව ජපාන පොලීසිය හා විදේශ කටයුතු පිළිබඳව ක්‍රියාකරන ආයතන හරහා අනාවරණය කොටගෙන තිබුණේ සිය එකම දියණිය පෙම්වතා සමගින් ලංකාවට පලාගොස් ඇති බවය. ඒ පසු ගිය මාර්තු 12 වැනිදාය.

ඒත් සමග තම දියණිය පැහැරගෙන ලංකාවට ගිය සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් මෙරට ගුවන්තොටුපළට හා ආගමන විගමන දෙපාර්තමේන්තුවට නීත්‍යානුකූලව පැමිණිලි කරන්නට එරට තානාපති කාර්යාලය හරහා ජපන් කාන්තාව කටයුතු කළාය. මේ අතර සිදුවීම ඇගේ ලාංකික ස්වාමියාට දුරකතන මගින් දන්වා තිබිණ. එම කටයුතු සඳහා මෙරට සිටි කටානේ පුද්ගලයාද බිරියට සහාය ලබාදී ඇත. ඒ අනුව යුවළ ගුවන් තොටුපලේ රඳවාගෙන තොරතුරු ලබාගැනීමෙන් පසුව එම බලධාරීන් තරුණිය ඇගේ පෙම්වතාගේ සොයුරිය භාරයේ කොච්චිකඩේ පළඟතුරේ ප්‍රදේශයේ හෝටලයක නවාතැන් ගන්වා ඇත. ඒ මාර්තු 14 වැනිදා ඇගේ මව ජපානයේ සිට මෙහි පැමිණෙන තුරුය.

එහෙත් මව හෝටලයට යනවිට දැරිය සිටියේ නැත. කලබලයට පත් ඇය කටානේ ස්වාමියා සමඟ ගොස් කොච්චිකඩේ පොලිසියට පැමිණිලි කළාය. එහිදී වැඩිදුරටත් කියා තිබුණේ දියණිය තමා සතු ලක්ෂ දහයක පමණ මුදල්ද රැගෙන ගොස් ඇති බවකි. පසුව පොලීසිය හෙළිකරගත්තේ තරුණයා සිය සොහොයුරියගේ තොරතුරු අනුව පැමිණ පෙම්වතිය එතැනින් රැගෙන ගිය බවය. එහිදී තරුණයාගේ සොයුරිය හා මවගෙන් ප්‍රශ්න කොට තරුණිය පැහැරගෙන යාමට අනුබල දුන් වරදට ඔවුන්ද අධිකරණයට ඉදිරිපත් කර ඇත. ඒ අතරට තරුණිය රැගෙන යාමට පැමිණි මෝටර් රථයද තිබිණ. එය පෙම්වතාගේ ඥාති සොයුරකුට අයත්‍ එකකි. තරුණිය ආගිය අතක් නොවූයෙන් සැකකරුවන්ගේ දුරකතන විශ්ලේෂණ වාර්තා අනුව විමර්ශන සිදුකර ඇත. එහෙත් කොරෝනා වසංගතය නිසා එම තොරතුරු ලබාගැනීමට ප්‍රමාද වී තිබේ. එකී වාර්තාවක් අවසන් වශයෙන් ලැබී තිබුණේ ජූලි 23 වැනිදාය.

පෙම්වතාගේ සොයුරිය වන අක්කාගේ දුරකතන වාර්තා අනුව මීගමුව ක්ලීටස් පෙදෙස අයෙකුට ලබාගත් ඇමතුම් ගණනාවකි. ඒ ඇගේ පෙම්වතා බවට තහවුරු විය. ඔහු ජපන් තරුණියගේ පෙම්වතාගේ සම වයස් මිතුරෙකි. වාර්තාව අනුව ඔහු මාරවිල, මූදුකොටුව, ත්‍රිකුණාමලය වැනි ප්‍රදේශවල ගමන් කොට තිබිණි. ඔහු පෙරකී යුවළට උදව් කළේද යන්න සැකයකි. එම විමර්ශන සිදුකෙරෙන අතර පොලිසියට ලැබුණු තොරතුරු අනුව ප්‍රදේශ ගණනාවක සෝදිසි කිරීම් සිදුකර තිබිණ. අවසන් වරට එවැනි දුරකතන ඇමතුමකින් කාන්තාවක් විසින් කොච්චිකඩේ පොලිසිය වෙත දුන් තොරතුරකි. ඇය කියා තිබුණේ මාධ්‍යවල පළවූ පරිදි සැක යුවළක් මූදුකොටුව නිවසක සිටින බවකි. ඒ අනුව වෙස්වලාගත් පොලිස් නිලධාරියකු එහි ගැවසෙන විට අදාළ නිවසේ යුවළක් සිටිනු දැක ඇත. පසුව පොලිසිය එහි ගියද ගේට්ටුව දොර ජනෙල් ඉබි යතුරු දමා තිබී ඇත. මහත් පරිශ්‍රමයකින් ඒවා ඉවත්කර නිවෙසට ඇතුල්වෙද්දී සැක්කර යුවළ එහි රැඳීසිට ඇත. එය පෙම්වතාගේ ඥති සොයුරියකට අයත් නිවසකි. එතැනදී දැනගැනීමට ලැබී තිබුණේ ඒ වනවිටත් ජපන් තරුණිය මාස හතරක ගැබිණි මවක් බවටය.

සැකකාර යුවළ පොලීසියට කැටුව ආවේ අනතුරුවය. පෙම්වතාගේ අතට මාංචු දමා තිබුණද පෙම්වතිය ඔහුගෙන් දුරස්වී නැත. පෙම්වතියගේ මවත් ලාංකික සැමියාත් මේ යුවළට තදින්ම විරුද්ධ බවද හෙළිකර තිබිණ. තරැණිය ගැබිණියක බව දැනගැනීමත් සමඟ ඇය මුස්ලිම් කාන්තාවක ලෙස බුර්කාවකින් සරසා පෞද්ගලික රෝහලකින් අවශ්‍ය ප්‍රතිකාර ලබාගත් බවද කියා තිබිණ. මෙහිදී කොච්චිකඩේ පොලිස් ස්ථානාධිපතිවරයා යුවළ හමුවේ කියා ඇත්තේ ජපන් කාන්තාවගේ පැමිණිල්ල අනුව විමර්ශනය සිදුකළ බවය.නුවරඑළිය, නාවලපිටිය, කොග්ගල, මිනුවන්ගොඩ, ත්‍රිකුණාමලය වැනි ප්‍රදේශය ගණනාවක සොයාබැලීම් කිරීමට පොලීසියට සිදුව තිබුණි. කොච්චිකඩේ පොලිස් ස්ථානාධිපති ශ්‍රීනික ජයකොඩි මහතා සමග අපරාධ විමර්ශන අංශයේ ස්ථානාධිපති ශිරාන් පෙරේරා පොලිස් සැරයන් රුවන් 40290, කොස්තාපල්වරැන් වන සුමිත්‍රානන්ද 65060, වේරගම, කාන්තා කොස්තාපල් ධනංජනී 10964, හා පොලිස් රියදුරු සිසිර 19387 යන නිලධාරීහු වැටලීමට දායක වූහ.

Click to comment

උණුසුම් පුවත්

අලුත් රටට-අලුත් බෙහෙත්.. රු. 130 බෙහෙත දැන් රු. 67 කට..

මීට පෙර ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදනය නොකළ ඖෂධ රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව මගින් නිෂ්පාදනය කර එලිදැක්වීමේ වැඩසටහන යටතේ නිමොඩපීන් (Nimodipine) ඖෂධය එළිදැක්වීම රත්මලාන SPMC පරිශ්‍රයේදී සිදු කෙරිණි.

රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාවේ සභාපති වෛද්‍ය උත්පල ඉන්ද්‍රවංශ මහතා අතින් ඖෂධ නිෂ්පාදන සැපයීම හා නියාමන ගරු රාජ්‍ය අමාත්‍ය මහාචාර්ය වෛද්‍ය චන්න ජයසුමන මහතාටත් ඉන් අනතුරුව අමාත්‍යතුමා විසින් ස්නායු ශල්‍ය රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය සුනිල් පෙරේරා මැතිතුමාට ඖෂධය පිළිගැන්විණි. 

වෛද්‍ය සැපයුම් අංශය මෙම ඖෂධය මිලදී ගැනීමේදී එක් පෙත්තකට මීට පෙර රුපියල් 130 ක් වැය කර තිබූ අතර රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව (SPMC) මෙම ඖෂධය සපයන්නේ රුපියල් 67ක මිලකට ය.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

බ්‍රිතාන්‍ය ගුවන් තහනම ඉවත් කරයි

බ්‍රිතාන්‍ය තුළ පැතිර යමින් තිබෙන නව කොවිඩ් ප්‍රභේදය හේතුවෙන් පනවා තිබූ තාවකාලික ගුවන් ගමන් තහනම වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි අත්හිටුවීමට තීරණය කර තිබෙනවා. ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ උපදෙස් මත මෙම තීරණය ගත් බවයි විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශය නිවේදනය කරන්නේ.

ඒ අනුව බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන් සඳහා රට විවෘත කිරීමට තීරණය කර තිබෙනවා. ජනාධිපතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් අද පැවති සෞඛ්‍ය බළධාරීන්ගේ රැස්වීමකදී තීරණය කර තිබෙන්නේ බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන් සඳහා දින 14 ක නිරෝධායන කාලසීමාවකට යටත්ව මෙරටට පැමිණීමට අවසර ලබාදිය යුතු බවටයි.

ශ්‍රී ලංකා සංචාරක ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශය විසින් හඳුන්වා දී ඇති මාර්ගෝපදේශවලට යටත්ව බ්‍රිතාන්‍ය සංචාරකයන්ට මෙරටට සංචාරය කිරීමට අවස්ථාව හිමි වේ.

Continue Reading

උණුසුම් පුවත්

ඉන්දියාවට ත‍්‍රිකුණාමල තෙල් ටැංකි අහිමි වෙයි.. අයිතිය ලංකාවට..

කොළඹ වරායේ සිට කොලොන්නාව නිමාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම වෙත දිවෙන ඉන්ධන නල පද්ධතිය පිහිටි භූමියේ අනවසරයෙන් වසර 35 කට වැඩි කාලයක් පදිංචිව සිටි පවුල් 112 ක් සදහා ඛණීජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවත් භාණ්ඩාගාරයත් ඒකාබද්ධව රුපියල් මිලියන 500ක වියදමින් මහල් නිවාස ලබාදීමේ වැඩසටහනක් බලශක්ති අමාත්‍ය නීතිඥ උදය ගම්මන්පිල මහතාගේ ආරාධනයෙන් අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් .17 දින කොලොන්නාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම් පරිශ්‍රයේදී පැවැත්විණි. බලශක්ති අමාත්‍යතුමන් එහිදී සිදු කළ කතාව.

ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි නොබෝ දිනකින් අප සතුයි

මහින්ද නම් යුග පුරුෂයා

මෙම උත්සවයේ ප්‍රධාන අමුත්තා විදිහට ඔබතුමාට ආරාධනා කළේ ඔබතුමන් මේ රටේ අග්‍රාමාත්‍යතුමන් නිසා නෙමේ, ඔබතුමා මේ නිවාස මිලදී ගැනීමට අරමුදල් වලින් කොටසක් සැපයූ මුදල් අමාත්‍යතුමා නිසාත් නොවේ, අපි ඔබතුමාට ඇරයුම් කළේ ඔබතුමන් මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමන් නිසයි. වරක් පාර්ලිමේන්තුවේ දී ඔබතුමා ප්‍රකාශ කළ ආකාරයෙන්ම, ඔබතුමා දැරූ ඔබතුමා දරණ සියලුම නාමයන්ට වඩා මහින්ද රාජපක්ෂ කියන නාමය දැවැන්ත කියන එකයි අපේ විශ්වාසය. මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි ඔබතුමා යුග පුරුෂයෙක්. මහින්ද රාජපක්ෂ කෙනෙක් ඉතිහාසයේ කවදාවත් සිටියෙත් නෑ. අනාගතයේ බිහි වෙන්නෙත් නෑ.

ඔබතුමා කොටි ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව කරපු අරගලය අපි ඇස් දෙකෙන් දැක්කා. ඒ යුද්ධය දුටුගැමුණු රජතුමා එළාර රජතුමාට එරෙහිව කරපු යුද්ධයටත් වඩා අභියෝගාත්මක යුද්ධයක් වුණා. දුටුගැමුණු රජතුමාට විරුද්ධව එතුමාගේ කකුළෙන් අදින්න ඒ කාලේ විපක්ෂයක් තිබුණේ නෑ. ඒ වගේම කරන වැඩේ ජනතාවගේ මනසේ ව්‍යාකූල කරන්න රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන ජාලයක් තිබුණෙත් නෑ. බලපෑම් කරන්න විදේශීය ප්‍රජාවන් ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවන් සිටියේ නෑ. බල්ලුක කියන ඉන්දියානු සහෝදරයට හමුදාව ඇරගෙන එන ලෙස එලාර රජතුමා පණිවිඩයක් යැව්වත් පණිවිඩය ගිහිල්ලා හමුදාව එන විට යුද්ධය ඉවර වෙලාත් ඉවරයි. අද වගේ ක්ෂණිකව බලපෑම් කරන්න, සම්මන්ත්‍රණ තියන්න, හමුදා එවන්න හැකියාවක් එදා තිබුණේ නෑ. ඒ සියල්ලටම වඩා ජනතාවගේ මනස විකෘති කරන්න බොරු ප්‍රචාර කරන සමාජ ජාල මාධ්‍යන් එදා තිබුණෙත් නැහැ.

ඒ නිසා අතිගරු මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි ඔබ තුමා මේ රටට ගෙනාපු ජයග්‍රහනය, අතීතයේ අප ලද සියළුම ජයග්‍රහනයන් ට වඩා විශිෂ්ටයි අද්විතීය‍යි කියන එකයි අපේ විශ්වාසය. ඒ නිසයි ඔබතුමා අද අපේ ප්‍රධාන අමුත්තා වෙන්නේ.

ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම

ගරු මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමනි, 2010 ජනාධිපතිවරණයේ දී ඔබතුමා ජනවරම ඉල්ලූ ‍ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශණයේ ඔබතුමා ජනවරම ඉල්ලනවා, ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කරන්න. එදා ඔබට දැවැන්ත ජනවරමක් ලැබුණත් එය මහ පොළොවේ ක්‍රියාත්මක වුණේ නෑ. ඒ නිසා තමයි මේ අමාත්‍යාංශය භාර ගැනීමෙන් අනතුරුව අද අමාත්‍යාංශයේ දැක්ම බවට ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම කියන තේමාව යොදාගෙන තියෙන්නේ . අපි ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය කරා යන ගමනේදී, අපිට තෙල් ගබඩා කිරීමේ හැකියාව, අපේ ධාරිතාව අතිශයින්ම තීරණාත්මක වෙනවා. ඒ නිසා තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම අපේ ක්‍රියාවලිය තුළ ඉතා වැදගත් සමාගමක් බවට පත් වෙනවා. ඉතාම වැදගත් ආයතනයක් බවට පත්වෙනවා. මේ වන විට ගරු අග්‍රාමාත්‍යතුමනි මෙට්ට්‍රික් ටොන් දහදාහක ධාරිතාවෙන් යුත් ටැංකි නමයක් ඉදිකිරීම් කටයුතු අපි ආරම්භ කරල තියනවා.

ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි සංකීර්ණය නොබෝ දිනකින්ම අප සතු වන බව

මං විශේෂ දෙයක් කිව යුතුයි. ත්‍රිකුණාමලයේ තියෙන තෙල් ටැංකි ශ්‍රී ලංකාවට ලබා ගැනීම පිළිබඳ සාකච්ඡා පසුගිය ඉරිදා අවසන් කරන්න පුළුවන් වුණා. තාම මේක කොහෙවත් නිවේදනය කර නැහැ. ඉන්දියානු මහා කොමසාරිස් තුමාත් එක්ක තිබුණු අර්බුද සියල්ල කතා කරලා විසඳගන්න පුළුවන් වුණා. විශේෂයෙන් සිහිපත් කරන්න ඕන ඉන්දියානු මහා කොමසාරිස්තුමා ඉතාම නම්‍යශීලී වෙමින් 2017 අත්සන් කල ගිවිසුමේ තිබෙන විධිවිධාන අමතක කරමින්, කළමනාකාරීත්වය එක්ක සාකච්ඡා කරලා, වෘත්තීය සමිති එක්ක සාකච්ඡා කරලා අපි විසින් ඉදිරිපත් කරපු කොන්දේසි සියල්ලටම එකඟතාවය පළකලා. මම මේ අවස්ථාවේ එය කෘතඥ පූර්වකව සිහිපත් කරන්න ඕන.

දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පස්සෙ මේ දක්වා නිසි ලෙස ප්‍රයෝජනයට ගත්තේ නැති , 2003 සිට අපට අහිමි වුණු අපේ මහා සම්පතක් වන ත්‍රිකුණාමලය තෙල් ටැංකි සංකීර්ණය නොබෝ දිනකින්ම අප සතු වන බව අපි බොහොම ආඩම්බරයෙන් ප්‍රකාශ කරනවා. ත්‍රිකුණාමලය ආසන්නයෙන් යන නැව් වලින් සාතිශය බහුතරය ඉන්දියාවට අයත් වෙන්නේ ඒ නිසා ඒ වෙළඳපොළ දිනාගැනීමට නම් ඉන්දියාවේ සහයෝගය අපට අත්‍යවශ්‍යයි . එම නිසා ලංකා අයිඕසි සමාගමත් සමග එකතුව ඉතාම සහයෝගයෙන් මේ තෙල් ටැංකි සංවර්ධනය කරල ලංකාවට දැවැන්ත විදේශ විනිමය උපයන තැනක් බවට, වසර අසූවක් පමණ නිදැල්ලේ ප්‍රයෝජනයක් නොගෙන තිබූ මෙම සම්පත භාවිතා කරන්නට නුදුරු අනාගතයේ දීම අපි කටයුතු කරනවා කියන එක අපි ජාතියට ප්‍රතිඥා දෙන්න කැමතියි.

තෙල් නල එලා තිබු භූමියේ අනවසර පදිංචිකරුවන්ට නව නිවාස

අද අපේ ගමනෙ ඉතාම වැදගත් දෙයක් තමයි .අපේ තෙල් නල පද්ධතිය. සමහර නල අවුරුදු හැත්තෑවක් පරණයි .හැබැයි මේකෙ ආයුකාලය අවුරුදු තිහයි. වරින් වර තෙල් කාන්දු වීම් නිසා අපටත් පාඩුවක් වෙනවා. පරිසරයට ඊටත් වඩා පාඩුවක් වෙනවා . තෙල් නල පද්ධතිය අලුතෙන් ඉදි කිරීමේදී අපට තිබුණ එක අභියෝගයක් තමයි වසර තිස් පහකට අධික කාලයක් මෙම තෙල් නල එලා තිබු භූමිය උඩින් නිවාස ඉදිවෙලා තියෙන එක . අපි නිවාස 112ක් අඳුනගත්ත. ඒ අනුව තමයි ඛණීජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවත් භාණ්ඩාගාරයක් ඒකාබද්ධව රුපියල් මිලියන 500ක් වෙන් කලේ, මේ නිවාස වල ඉන්න අයට මහල් නිවාස ලබා දීලා මේ නිවාස ඉවත් කිරීම සඳහා.

සමහරු අපෙන් අහනවා ඒ අය පදිංචි වෙලා ඉන්නේ රජයේ ඉඩමක නීතිවිරෝධීව නේද ? නීතිවිරෝධීව ඉන්න අය ඉවත් කරන්න වෙනම ගෙවල් දෙන්න ඕනද? කසිප්පු පෙරෙන කෙනෙක් අල්ලපුවම එයාට තැබෑරුමක් දීලද කසිප්පු පෙරන එක නතර කරන්නේ කියලා සමහරු අපෙන් ප්‍රශ්න කරා. නීතිය කෙසේ වෙතත් අපි මානුෂික වෙන්න ඕන. වසර 35 ක් නීතිවිරෝධීව ඔවුන් ගෙයක් හදාගෙන හිටියට පස්සේ එයාලව පාරට ඇදලා දාන්න තරම් අමානුෂික වෙන්න ජනතාව පිළිබඳ සංවේදී ජනාධිපති කෙනෙක් සහ අගමැති කෙනෙක් ඉන්න ආණ්ඩුවක් විදිහට අපට හැකියාවක් නෑ. ඒ නිසා තමයි ඒ ජනතාවට අලුත් නිවාස නොමිලේ ලබා දීලා, ඒ බිම් අපේ නල පද්ධතිය ප්‍රතිසංස්කරණය කර ගත හැකි ආකාරයට නැවත නිදහස් කරගන්න කටයුතු කළේ .

ඒ නිසා මේ නිවාසලාභීන් බොහොම සුහදශීලීව අපිත් එක්ක මේ ගනුදෙනුව කරන්න සම්බන්ධ වීම ගැන, ඔවුන් රටේ නීතියට එකඟව කටයුතු කරන්න අපිත් එක්ක එකඟ වීම ගැන ඒ අයටත් අපේ ප්‍රණාමය පුද කරනවා.

ශ්‍රී ලංකාව දුක්වින්ද යුගය නුදුරු අනාගතයේ දීම අවසන් කරනවා

ශ්‍රී ලංකාව ආසියාවේ බලශක්ති කේන්ද්‍රය බවට පත් කිරීම සම්බන්ධයෙන් තීරණාත්මක වසරක් බවට 2021 පත් වේවි කියලා අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා. අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා සපුගස්කන්දේ ත්‍රිකුණාමලයෙන් හම්බන්තොටත් තෙල් පිරිපහදු තුනක් ආරම්භ කරන්න වසර හැටකින් ලංකාවේ තෙල් පිරිපහදුව බිහිවෙලා නෑ. වසර හැත්තෑවක් පමණ පරණ තෙල් නල පද්ධතිය අලුත් කරන්න ඒ වගේම මේ වසර තුල මන්නාරම් ද්‍රෝණියේ තෙල් සහ ගෑස් ගොඩගැනීමේ කටයුත්තත් අලූත් ආයතන බිහි කරලා අලුත් නීති රීති පද්ධතියක් යටතේ ආරම්භ කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

අපේ තියනවා ඩොරොඩා කියලා ළිදක්, දෙදහස් එකොළහේ දී කැනපු ඒහි ගෑස් තියනවා වසර 30කට මෙගාවොට් 1000 ක විදුලි බලාගාරයක් නඩත්තු කිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත්. බැරකියුඩා කියන ළිඳේ වසර දහයක් මෙගාවොට් 300 ක ගෑස් විදුලි බලාගාරයක් නඩත්තු කරන්න ප්‍රමාණවත් ගෑස් තියෙනවා .මේ මහා සම්පත පොළොව යට තියාගෙන අපි ලෝකයට ණය වෙමින් දුක් විඳිමින් සිටිනවා. ඒ නිසා ශ්‍රී ලංකාව දුක්වින්ද යුගය නුදුරු අනාගතයේ දීම අවසන් කරනවා කියන ප්‍රතිඥාව ජාතියට ලබාදෙනවා.

සීමාසහිත ලංකා ඛනිජ තෙල් ගබඩා පර්යන්ත සමාගමේ සභාපති මොහොමඩ් උවයිස් මහතාද මෙහිදී අදහස් දැක්වූ අතර බලශක්ති අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් කේ.ඩී.ආර්.ඔල්ගා, ලංකා ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවේ සභාපති නීතිඥ සුමිත් විජේසිංහ, අයි ඕ සී සමාගමේ කලමණකාර අධ්‍යක්ෂ මනෝජ් ගුප්තා, ඇමතිතුමන්ගේ පුද්ගලික ලේකම් උපුල් විජේසේකර යන මහත්වරුන් සහ සීමාසහිත ලංකා ඛනිජ තෙල් ගබඩා පර්යන්ත සමාගමේ නිලධාරීන් වෘතීය සමිති නායකයින් ඇතුළු පිරිසක් මේ සඳහා සහභාගී විය.

– media unit

Continue Reading

Facebook

Advertisement

Updates

උණුසුම් පුවත්1 week ago

අලුත් රටට-අලුත් බෙහෙත්.. රු. 130 බෙහෙත දැන් රු. 67 කට..

මීට පෙර ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදනය නොකළ ඖෂධ රාජ්‍ය ඖෂධ නිෂ්පාදන සංස්ථාව මගින් නිෂ්පාදනය කර එලිදැක්වීමේ වැඩසටහන යටතේ නිමොඩපීන් (Nimodipine) ඖෂධය...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

බ්‍රිතාන්‍ය ගුවන් තහනම ඉවත් කරයි

බ්‍රිතාන්‍ය තුළ පැතිර යමින් තිබෙන නව කොවිඩ් ප්‍රභේදය හේතුවෙන් පනවා තිබූ තාවකාලික ගුවන් ගමන් තහනම වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි අත්හිටුවීමට...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

ඉන්දියාවට ත‍්‍රිකුණාමල තෙල් ටැංකි අහිමි වෙයි.. අයිතිය ලංකාවට..

කොළඹ වරායේ සිට කොලොන්නාව නිමාව ඛනිජ තෙල් තොග ගබඩා පර්යන්ත සමාගම වෙත දිවෙන ඉන්ධන නල පද්ධතිය පිහිටි භූමියේ අනවසරයෙන් වසර...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

එක් දිනෙක වැඩිම කොරෝනා මරණ වාර්තා වේ.. 13ක් මිය යයි..

කොරොනා වෛරසය ආසාදනය වූ තවත් පුද්ගලය 13 දෙනෙකු මරණයට පත් වී තිබේ. ඒ අනුව මෙරට කොරෝනා මරණ සංඛ්‍යාව 422 දක්වා...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

ඉන්දියාවට බදුදී තිබු ත්‍රිකුණාමලයේ ඉන්ධන ටැංකි නුදුරේදීම ශ්‍රී ලංකාව සතුවනවා

ත්‍රිකුණාමලයේ පිහිටි ඉන්ධන ටැංකි නුදුරු දිනකදීම ශ්‍රී ලංකාව සතුවන බව බලශක්ති අමාත්‍ය උදය ගම්මන්පිල ප්‍රකාශ කර සිටිනවා. කොලොන්නාවේ අද පැවති...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

මේක ඉන්දියාවේ ප්‍රාන්තයක් නෙමෙයි!

ඉන්දියාවට ශ්‍රී  ලංකාවේ දේශපාලන පක්ෂ පිහිටුවීමේ කිසිදු බලයක් නොමැති බවත් ශ්‍රී  ලංකාව යනු ඉන්දියාවේ තවත් ප්‍රාන්තයක් නොවන බවත් මහාචාර්ය මැදගොඩ...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

වසර 4කින් කිරිපිටි ආනයනය නවත්වනවා – නවසීලන්ත අගමැති ආවත් ආයේ හැරෙන්නේ නෑ!

දිනකට ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියනයක කිරි පිටි ආනයනය කෙරෙන බවත් ඉදිරි වසර හතර ඇතුළත මෙරට කිරිවලින් ස්වයංපෝෂිත කිරීමෙන් අනතුරුව කිරි පිටි...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

නව ප්‍රභේදය නිසා රට ලොක් ඩවුන් කිරීමේ කිසිම අවශ්‍යතාවයක් නැහැ – කොවිඩ් රාජ්‍ය ඇමති

කොවිඩ් නව ප්‍රභේදය සහිත ආසාදිතයින් හඳුනාගෙන තිබුණද රට ලෝක් ඩවුන් කිරීමේ කිසිම අවශ්‍යතාවක් මතු වී නැති බව ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා,...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

විමල් වීරවංශලා සමග ප‍්‍රබල දේශපේ‍්‍රමී විපක්‍ෂයක් හදන්න සූදානම්..

මෙරට විශාල ප්‍රබල විපක්ෂයක් නිර්මාණය වීමේ සූදානමක් ඇතැයි සමගි ජන බලවේග පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී හේෂා විතානගේ මහතා පවසයි. විමල් වීරවංශ ඇමතිවරයා...

උණුසුම් පුවත්2 weeks ago

ප්‍රජා අයිතිය රැකගන්න හිටපු ජනපති මෛත්‍රී අනුරාධපුරේ ඥානක්කා හමුවීමට යයි..

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ ප්‍රජා අයිතිය වසර 07කට අහෝසි කිරීමට පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරය පිළිබඳ විමර්ශනය කළ ජනාධිපති කොමිසම...

Advertisement
Advertisement

Trending

Copyright © 2020 Lanka C News